Sunday, January 24, 2016

Ndërtimi te Parku si avancim i fashizmit ekonomik

Ndërkohë që opinioni qorrollepset përditë me debatin mbi drejtësinë, në vend po ndodhin krime të panumërta si rezultat sa i varfërisë dhe injorancës ekstreme që ka pllakosur shqiptarët, aq edhe i korrupsionit ekstrem që ka pllakosur pushtetarët - si dy anë të së njëjtës medalje. Një ndër këta krime, që mori rrugën e konkretizimit bash këto ditë, duke pasuar dhënien e lejes së ndërtimit për një parkim tek Parku Rinia, është ai që po ndodh tek Parku i Liqenit. Kësaj here këtij po i kafshohet edhe një copë tjetër gjelbërim në fillim të rrugës së Elbasanit përballë Fakultetit ekonomik, ku buldozerët po punojnë për të hapur themelet e një pallati 13 katesh. Lajmin e këtij krimi të paralajmëruar, çuditërisht dhe jo çuditërisht, nuk e gjen ndër mediet kryesore. As në shumë portale on line të drejtuar nga gazetarë të vjetër e të rinj që njihen për luftimet e tyre të ashpra antikorrupsion në llogoret e maxhorancës apo opozitës. Personalisht e gjeta në postimin (nga një mik) të një portali deri tani të panjohur për mua të quajtur "exit" http://exit.al/2016/01/15/filloi-shkaterrimi-i-parkut-te-liqenit-nisin-punimet-per-ndertimin-13-katesh/ Atje thuhet se "Leja për këtë ndërtim (13 katesh) u dha nga Kryeministri Rama në fillim të shtatorit 2015, në një mbledhje të Këshillit të Lartë të Territorit, e cila u mbajt e fshehtë nga publiku dhe mediet.” Përmenden, pastaj, premtimet e Erion Veliaj, se nuk do të ketë ndërtime në Tiranë si dhe se ndërtimi në fjalë "i përket biznesmenit Samir Mane, i njohur për lidhjet e tij të ngushta me politikanët kryesorë te vendit."
Edhe pse thuhet se nuk duhet të reshtim së u indinjuari nga padrejtësitë – dhe ky është një lajm për indinjatë ekstreme, që të le pa gojë me arrogancën, paturpësinë dhe papërgjegjshmërinë e protagonistëve të vet  – në këtë shkrim do t’i kursej emocionet. Do të ndalem më shumë tek komentet e gjendjes së pashpresë ku jemi katandisur për të cilën flet ky lajm, duke e vendosur edhe në kontekstin e të shumëpërfolurës reformë për drejtësi. Për komentet më duhet t’i  shtoj lajmit edhe një fakt (që dihet, por që portali në fjalë e ka harruar me dashje apo pa dashje): Rama nuk se ka dhënë një leje të re. Ai thjesht ka lejuar të zbatohet leja që ka dhënë Lulzim Basha dhe, po ashtu, duhet thënë se tek kjo leje kemi ardhur si rezultat i një procesi të gjatë korruptiv sepse ai truall, që ka qenë pjese e Parkut deri më 2004, i është nënshtruar një procesi vendimmarrjeje korruptive të shkallëshkallshëm ku do të gjesh edhe dorën e Nanos edhe të Ramës, edhe të Berishës edhe të Bashës e përsëri atë finale të Ramës. Është i njëjti projekt korruptiv që kemi parë në anën tjetër të Liqenit dhe që, sipas zërave të mirëinfomuar, do të realizohet megjithë protestat e qytetarëve dhe premtimet elektorale të Velisë.
Thënë kjo le të bëj tani komentet e mija
Së pari, për shpresëtarët e reformës në drejtësi.
Ajo që bije në sy në këtë leje pallati te Parku është se përveç Samir Manes, Edi Ramës, Lulzim Bashës dhe zbatuesve që do marrin lekët çdo qytetar tjetër i Tiranës është kundër ngritjes së tij, ashtu sikurse edhe ndaj projekteve të ngjashme në krahun tjetër, sepse dëmtohet mushkëria ku marrin frymë  gjithë. Madje e quajnë krim, maskarallëk, poshtërsi, pabesi - sepse fjala korrupsion nuk mjafton. Po ashtu,  bije në sy se kemi edhe shkelje të ligjit pasi, sikurse thuhet edhe në portalin ku lexova lajmin, investitori nuk ka zhvilluar dëgjesa të hapura publike me qytetarët, çka është një detyrim ligjor. Personalisht do të shtoja edhe Konventën e Ahrusit që është shkelur, por edhe rregulloren e urbanistikës që parashikon raportet ndërtim gjelbërim – sepse në atë truall sipas rregullores – nëse nuk e kanë ndryshuar edhe atë – atje nuk mund të ngrihet sipërfaqe ndërtimi më shumë se 1,8 herë e sipërfaqes së truallit ndërkohë që aty duket se duan të ndërtojnë 13 herë sipërfaqen e truallit. Atëherë, e përsëris edhe një herë pyetjen për shqiptarët dhe ndërkombëtarët: A mund t’u lihet reforma në drejtësi njerëzve që marrin përsipër të bëjnë akte që shihen me përçmim dhe si padrejtësi e thellë nga 99% e bashkëqytetarëve të tyre? A mund të presësh drejtësi nga një Kryeministër që në vend se të mbrojë interesin e të gjithëve kryen shkelje të tilla të ligjit, për të cilat, madje, ka denoncuar deri dje Bashën?
Por kam edhe një pyetje tjetër për ata që flasin me urrejtje të madhe për Sali Berishë, Ilir Metën si njerëzit më të korruptuar e që thonë se Edi Rama, duke dënuar Berishën dhe Metën, do t’i hapë rrugë shtetit të së drejtës. Po si mendoni ju a mund të bëhet drejtësi pa dënuar jo vetëm të korruptuarit, por edhe korruptuesit? Dhe kur këta korruptues janë bashkëpunëtorë në korrupsion e padrejtësi jo vetëm me Saliun dhe Lulin ,por edhe me Edin, a mund të bëjë ky drejtësi? Jo, sepse hetimet e drejta dhe të paanshme do të çonin edhe tek Edi Rama dhe korruptuesit e përbashkët. Prandaj është e qartë se garancia e impunitetit të këtyre njerëzve nuk ka qenë e nuk është drejtësia, por bashkëfajësia.

Së dyti, për opozitën
Sikurse e kam shprehur edhe herë tjetër opozita ka të drejtë kur kërkon që reforma në drejtësi të mos kalojë pa konsensusin e saj. Por realiteti është se sikur të mos ishte rezistenca e Ilir Metës ndaj këtij drafti, që s’ka të bëjnë me të mirën publike pasi, kur vjen puna për ndërtime pallatesh të tilla, ai e ka venë firmën pa ngurrim, drafti sot do të kishte kaluar. Do të kishte kaluar sepse opozita jonë është e dobët, shumë e dobët. Dhe jo sepse nuk ka më një lider luftarak si Berisha, sikurse thonë disa. As sepse ka mbetur tek Berisha, sikurse thonë disa  të tjerë, por sepse të gjithë e dinë se deri dje kjo opozitë ka bashkëpunuar e ndarë paratë e përfitimet me Samirin, Sandrin & Co në dëm të publikut. Dhe si e tillë  i ka rënë kredibiliteti në fund të këmbëve. Në kushte të tilla ajo është e dënuar që ta ndjekin vetëm ata gjynahqarë që sot kanë humbur punën nga uzurpimi që i kanë bërë klientët e bandës tjetër, sepse sponsorë e pasur si Samiri e kanë braktisur dhe po e braktisin përditë. Por këta gjynahqarë janë pak për të krijuar atë masë kritike që do t'i jepte mësimin që meriton kësaj bande që mashtrimin, hipokrizinë dhe babëzinë e ka rritur në pika të pabesueshme.
Së treti për mediet
Si është e mundur që asnjë media kryesore nuk e dha këtë krim ndaj kryeqytetit? E them këtë edhe duke pasur parasysh se sa zhurmë u bë për një leje dhënë Sandrit tek Laguna Blu ku prekeshin interesat e Bushatit, Surroit dhe disa vipave të tjerë? Si është e mundur që Bushati dhe Surroi e këta të tjerët nuk shkruan apo nuk thanë një fjalë për këtë krim ndaj 99% të qytetarëve të Tiranës?  As për atë pallatin përballë Konviktit të Studentë kur u hap gropa e të cilit, mediet e opozitës së djeshme ulërisnin për krim absurd, që e ndaluan kur erdhën në pushtet, por që tani ka arritur katin e tretë e po vazhdon të ngjitet i patrazuar.
Dhe përsëri vij tek reforma në drejtësi dhe mediet. Po thuhet shpesh se procesi i zgjedhjes së prokurorëve dhe gjyqtarëve, si dhe ai i punës së tyre, do të bëhet në transparencë të plotë. Por a mund të bëjnë transparencë medie të tilla kur pronarët dhe shumica e gazetarëve të tyre punojnë për 1%-shin e pallateve në kurriz të 99% të viktimave të tyre. Jo vetëm, por edhe sikur të arrihet të zgjidhen disa prokurorë e gjyqtarë të ndershëm, ku do ta gjejnë mbështetjen morale të opinionit këta nesër, kur mediet refuzojnë të flasin e denoncojnë krimin që duket ditën për diell?
Së katërti, e ardhmja që na pret
Ajo për çka flet qartë edhe historia e këtij ndërtimi është se interesat e shumicës dërrmuese të shqiptarëve nuk përfaqësohen nga këto parti dhe nga këto medie që kemi, përkundrazi ato punojnë kundër tyre. Ndërkaq, vetë logjika e këtyre pazareve si dhe kushtet ekonomike të varfërimit progresiv, të çojnë në idenë se nuk duhen tri parti për të përfaqësuar interesat e të njëjtës kompani oligarkësh dhe as shumë media prandaj dhe se mbetjet duhet të eliminohen e të falimentojnë ose të shiten me çmim të lirë tek kompania e madhe socialiste. Pyetja që shtrohen në këto kushte, kur po flitet për një kapje të drejtësisë nga Edi Rama, në bazë të një projekti të aprovuar edhe nga ndërkombëtarët për të pastruar të korruptuarit e opozitës dhe Ilir Metën është: kur 99%-shi qëndron indiferent ose spektator i luftës që bëjnë partitë e 1%-shit për të eliminuar njëra tjetrën a nuk do të ecim drejt rrezikut që na kërcënohet përditë e më shumë: eliminimi i më të dobëtëve dhe mbetja në mëshirën e një bande të vetme? Dhe kjo jo thjesht e vetëm se në krye të PS kemi një njeri si Edi Rama që për pushtetin mund të bëjë gjithçka, (ndërkohë që shkruaja këto radhë doli bëma tjetër e tij: pagesa e milionave për "The Economist" për të propaganduar “sukseset” e qeverisë), por edhe sepse ky është interesi i atyre oligarkëve që duan të eliminojnë edhe konkurentët  e mbetur e të sundojnë të qetë duke bashkëpunuar me një parti të vetme.

E pra, kjo leje skandaloze është një shembull më shumë, për të vërtetuar se nuk është reforma në drejtësi, por një lëvizje e re politike, që arrin të verë në lëvizje 99%-shin, për të rrëzuar këtë kastë super të korruptuar politike, ekonomike, mediatike, juridike, ajo që mund të na nxjerrë nga rreziku i avancimit të frikshëm të këtij fashizmi ekonomik që ka nxjerrë si figurën e vet më emblematike Edi Ramën, partinë  dhe oligarkët e tij. (Panorama, 19 janar 2016)

No comments: