Monday, March 15, 2010

Jam homoseksual

Është e dyta herë që se në qytetin e Lezhës një grup jo i vogël personash, kryesisht të rinj, por jo vetëm, - sipas disa mediave deri në 400 vetë, -demostrojnë kundër një personi të vetëm, Klodit, i cili në emisionin Big Brodher të Top Channel paska guxuar të deklarojë se është homoseksual. 
"Klodi ka njollosur qytetarinë lezhjane dhe kombin shqiptar", "Lezha nuk e meriton njollën e homoseksualitetit", "Klodi nuk është lezhjan", " Klodi nuk duhet të shkelë më në Lezhë dhe as në Shqipëri, por andej nga e ka marrë këtë eksperiencë, në Itali, sepse nuk duam që ky fenomen të ndikojë tek fëmijët tanë. " - janë disa nga deklaratat që lëshojnë, si pa të keq, nëpër media. (Shekulli 12 mars 2010)
Kërkojnë, pra, që Klodi të zhduket jo vetëm nga skena e televizionit, por edhe nga qyteti i Lezhës dhe Shqipëria dhe s'do të rreshtin së protestuari derisa ta arrrijnë këtë.
Duken të sigurt, pa pikën e dyshimit se mund të jenë duke bërë ndonjë punë të keqe. Pamjet dhe fotot e tyre të kujtojnë ngazëllimin e fanatikëve në Mesjetë që galdonin duke parë të digjeshin në turrën e druve heretikët. Mund t'i përfytyrosh me lehtësi se do të shkonin me krenari të shtonin ndonjë dorë lëndë që flaka të bëhej edhe më tmerronjëse nën këmbët e një hmoseksuali të djegur nën turrën e druve.
Në vështrimin e parë mund të të kapë inati dhe ndjenja e përçmimit ndaj tyre, duke parë se me çfarë paturpësie, arrogance dhe lehtësie nxitojnë t'ia bëjnë ferrr jetën një njeriu që s'u ka bërë asgjë përveçse ka guxuar të deklarojë prirjen e tij seksuale. Por problemi nuk janë ata. Problemi është se këtyre të rinjve dhe jo vetëm as nuk u shkon ndërmend se janë pamja e mjerimit të shoqërisë shqiptare të shekullit XXI. Problemi i vërtetë është bash ky mjerim dhe pavetëdija për të. Ata njerëz, me ragimin e tyre, tregojnë se sa e izoluar nga bota e qytetëruar ka mbetur Shqipëria, se çfarë niveli edukimi kanë të rinjtë tanë, e jo vetëm, por edhe se çfarë pune është bërë nga të rriturit, për të futur në këtë shoqërinë tonë kulturën e respektimit të të drejtave të njeriut njëzet vjet pas daljes nga regjimi i dhunimit "par exellence" të këtyre të drejtave. Nuk e di nëse i ka instrumentalizuar kush këta protestues – jam i sigurt që dikush qëndron prapa tyre – por, ashtu siç e ka provuar tashmë historia e çdo diskriminimi, sjellja e tyre e dhunshme është gjithashtu shenjë se këta njerëz jetojnë në një shoqëri me frustracione të thella. Zgjedhja e një viktime për ta dhunuar kësisoj është shenjë e dhunës, brutalitetit dhe injorancës që ushtrohet mbi ta. Dikush ka ngritur me të drejtë pyetjen: pse këta bandillë nuk protestojnë për varfërinë që po i mbyt, pse nuk protestojnë për shkatërrimin ekologjik që po i bëhet rrethit të tyre e me rradhë. Po pikërisht pse nuk protestojnë dot për këto, ngase nuk dinë dhe nuk mundin, protestojnë kundër homoseksualit Klodi.
Shkaqet e kësaj homofobia janë deri diku të kuptueshme po të kemi parasysh se vijmë nga një regjim totalitar që i mbajti shqiptarët për gjysëm shekulli të izoluar nga çdo gjë që ishte e ndryshme nga modelet që predikonte ideologjia nacional - komuniste e Enver Hoxhës, madje që erdhi duke u barbarizuar nga dekada në dekadë. Të gjithë e kujtojmë se si na është kallur në ndërgjegje homofobia në atë kohë edhe nëpërmjet kulturës e vetë gjuhës edhe nëpërmjet faktit se dënohej me burgim të rëndë. Dihet po ashtu se homofobia ka rrënjë edhe më të thella sesa komunizmi Por jam i bindur se edhe para diktaturës edhe në kohën e diktaturës shqiptarët do të tregoheshin shumë më të kujdesshëm në manifestimin e ndjenjave të tilla kaq linçuese ndaj një homoseksuali. Kjo që pamë në Lezhë është diçka që flet për një barbarizim dhe analfabetizim dramatik të shoqërisë. Të duket sikur në Lexhë të mos ketë më shkolla e mësues, as shoqëri civile as kisha e xhamia e priftërinj e hoxhallarë dhe as politikanë. Ose që këta janë në një nivel të mjeruar. Prandaj gjykoj se edhe nëse është e kuptueshme kjo sjellje, kur ke parasysh të kaluarën, ajo është skandaloze po të kesh parasysh se tash njëzet vjet aspirojmë të bëhemi pjesë e një bote ku sjellje të tilla ndaj një individi homoseksual as nuk imagjinohet se mund të kryhen edhe nga grupet më fashistoide.
Gjykoj se sjellja e këtyre të rinjve dhe parrullat e tyre publike ndaj Klodit dhe familjes së tij janë akte linçimi ndaj të cilit duhet të reagojë jo vetëm moralisht shoqëria, por edhe ligjërisht shteti i së drejtës. Ato janë shkelje e parimeve bazë kushtetues, të të drejtave të njeriut.
Personalisht nuk kam ndonjë ndjeshmëri ndaj atij që quhet "imazh" apo "përmirësim i imazhit të Shqipërisë" pasi jam kundër kulturës së aparencës që është aq e përhapur në shoqërinë tonë, ku njerëzit ndryshe shfaqen me të huajt e ndryshe me njëri tjetrin, por në këtë rast është mirë që elita shqiptare, ajo politike kryesisht, që flet aq shumë për hyrjen në Evropë, për rezultatet që ka arritur në procesin e integrimit, të reagojë ndaj demostrimesh të tilla që e dëmtojnë imazhin e Shqipërinë ndoshta edhe më shumë se sa dhuna e konflktaliteti politik apo mungesa e drejtësisë. Ajo që po ndodh në Lezhë tregon se nuk mjafton të bësh një ligj për heqjen e dënimit të hmoseksualitetit apo që lejon martesat e homoseksualëve për t'u bërë pjesë e familjes evropiane të shekullit XXI. Për këtë duhet investim në shkollim e edukim, për t'i nxjerrë njerëzit nga injoranca dhe mjerimi shpirtëror dhe kulturor ku janë zhytur. Në këtë kontekst organizatorët e protestave në Lezhë, që kujtojnë se po mbrojnë nderin e qytetit e të Shqipërisë, duhet të ndërgjegjësohen se i kanë dhënë qytetit të tyre imazhin e një qyteti barbarësh e injorantësh ku nesër e mbrapa do t'i zërë frika të shkelin edhe shqiptarët e qytetëruar e jo më evropianët. "Lezhë , I will never visit again! 
A German tourist in Albania from Munich. Shame on you" (Lexhë nuk do të të vizitoj kurrë më. Një turis gjerman në Shqipëri. Turp të keni!) Ky ishte një nga shënimet që gjeta në internet si koment të lajmit mbi protestat në Lezhë.

Prandaj gjykoj se gjithkujt që kërkon të mbrojë ato vlera të cilat na u dhunuan aq egërsisht në diktuaturë, siç janë liria për të qenë vetja jonë, për të shprehur mendimin ndryshe, duhet t'i dalë në mbrojtje Klodit. Gjithkush duhet të thotë me zë të lartë "jam homoseksual" për t'i bërë ballë kësaj vale barbare sa nuk është vonë. Dhe, kush mendon se kjo barabari kërcënon vetëm homoseksualët, me të cilët ai s'ka të bëjë, gabohet shumë. Ajo është një kërcënim për lirinë e kujtdo. (Korrieri, 15 mars 2010)

50 comments:

Anonymous said...

si gjithmone me pelqen, ca te bejme ne qe punojme ne lezhe?!! te ikim me vrap?

Erjola said...

Faleminderit Zoti Lubonja! Ju sikur vini ne momentin e duhur me shkrimet e juaja... e te lehtesoni.

Une i kam ndjekur shume perciptasi ato "protesta", jane te frikshme... e te trishtojne shume.
Pervec qe aty ne ato protesta s'ka pike emancipimi, koherence .... S'kuptoj qellimin? S'kuptoj pse nje njeri (Klodi) qe ka pranuar te verteten me lot duhet gjykuar (!)? S'kuptoj 'Kush' i jep te drejten te gjykojne, kur gjykimi i vetem, i drejte, i pranueshem eshte ai qe hidhet mbi vepren e jo vete njeriun...

Ndonjehere, ndjehem e vogel perpara ketyre fenomeneve 'pa kuptim e absurde ne absurditet' por kjo pafuqia momentit sikur rrit force e aftesine brenda meje per ti thene: 'Stop tani (!), ne jemi per gjera te verteta'. Uroj qe shume te jene frymezuar, keshtu si dhe une.

redi said...

jam i nje mendjeje me teresine e shkrimit, me denoncimin qe i behet anes groteske te situates se krijuar, e cila rrezatohet nga skamja dhe injoranca e ketyre protestuesve.

megjithate nuk jam dakort me pjesen ku shprehet se: "...aspirojmë të bëhemi pjesë e një bote ku sjellje të tilla ndaj një individi homoseksual as nuk imagjinohet se mund të kryhen edhe nga grupet më fashistoide."

duhet te kemi parasysh se respektimi i lirive te njeriut nenkupton edhe respektimin e mendimit dhe te shprehjes, edhe te atyre ideve qe mund te konsiderohen nga shumica si shprehje e injorances apo prapambetjes. grupe protestuese ndaj fenomenit te homoseksualizmit (ndoshta jo ndaj nje personi te caktuar - por ndaj fenomenit) ekzistojne kudo. si shembull mund te permenden grupe fetare fondamentaliste te shteteve te amerikes se jugut si Texas, Georgia, Virginia etj, ku grupe te tilla lejohet te shprehin bindjet e tyre "homofobike" ne publik dhe fare hapur. sa per ilustrim, filmi i fundit i Sasha Baron Cohen (i cili u be i njohur me personazhin e Borat), qe titullohet Bruno, ben fjale pikerisht per kete fenomen. Cohen nepermjet personazhit te homoseksualit Bruno, perdor sarkazmen per te demaskuar ne menyre gjeniale homofobine qe ekziston sot ne amerike.

pra per mendimin tim, me teper sesa "nderhyrjen e shtetit te se drejtes" une shoh te domosdoshem trajtimin e ketij fenomeni te shoqerise sone nga ana e medias, gje qe do te mundesonte ne nje fare menyre "edukimin" e shoqerise, pranimin e fenomenit te homoseksualitetit pikerisht nepermjet paraqitjes se absurdit qe ekziston ne ndergjegjen e homofobit

Aida Stamo said...

megjithate nuk jam dakort me pjesen ku shprehet se: "...aspirojmë të bëhemi pjesë e një bote ku sjellje të tilla ndaj një individi homoseksual as nuk imagjinohet se mund të kryhen edhe nga grupet më fashistoide."

Me duket e pamundur qe reagimi i shoqerise shqiptare ndaj nje personi homoseksual, reagim i cili shkoi deri ne kercenime me eliminim fizik te personit (te tipit "do ta vrasim" ose "do ta djegim"), eshte nje forme e pranueshme e shprehjes se homofobise ne qytete bashkekohore te botes perendimore.

Anonymous said...

Te marresh ne mbrojtje homoseksualet do te thote te marresh ne mbrojtje njerez me semundje psiqike.
Ato nuk duhet te jene kryefjala e dites ne nje vend si i yni z.lubonja.
kur lexoj shkrimin tend te krijohet pershtypja qe gjynah qe nuk jemi te gjithe homo.
per mendimin tim ato duhet trajtuar si te semure (zoti ka krijuar femren per mashkullin ).nuk me vjen as keq as inat me keto njerez,por nuk duhen trajtuar si heronj

elvanda said...

Personalisht nuk kam qene teper ne korent te ketyre ngjarjeve po artikulli me beri kurioze sepse supozova direkte qe duhej te bente fjale per ndonje nga cudirat e perhershme shpiptare. Nuk e kuptoj cili eshte qellimi i ketyre protestave. Po te pakten ky moment vlen te shfrytezohet nga mediat dhe shoqeria civile per ngritjen e nje fushate pergjegjesuese per publikun e gjere. Ketyre njerezve qe dalin ne protesta duhet te vihet te fre me fushata civile dhe koherente dhe jo perndjekje nga lireve baze te njeriut ne kesi formash sikur te ishim ne mesjete!

Anonymous said...

Z. Lubonja doja tju pergezoja per artikullin e mrekullueshem dhe gjithashtu jam shume lumtur qe ka njerez qe e mbeshtesin kete ceshtje dhe luftojne me kaq zell dhe pasion. Jam shume dakort per pjesen e inforimimit dhe edukimit te rinise, por jo vetem, ka edhe njerez te moshave te ndryshme qe kane shume nevoje per tu informuar per ceshtjen e homoseksualitetit dhe te te drejtave te njeritu.Ato protesta te turpshme dhe shume te frikshme nuk jane gje tjeter vecse rezultat i injorances se ketyre adoleshenteve qe mbase nuk kane pasur mundesine te informohen ne menyren e duhur mbi kete ceshtje...dhe kshu do vazhdoje nqs nuk bejme dicka per ndryshuar kete opinion pa sens qe eshte krijuar.Eshte me te vertete shume e tmerrshme kur shef djem aq te rinj qe kane nje energji kaq te madhe per te cuar dem me banalitete dhe protesta te tilla te frikshme. Une personalisht ndihem shume keq kur shof keta djem te kene kshu lloj mendimesh nderkohe qe gjyshja ime e cila eshte 76 vjec e mendon komplet ndryshe.Une jam shume e bindur qe ku artikull do te jete nje lehtesim dhe nje mbeshtetje e madhe per shume njerez te tjere (qofshin ato homoseksuale ose heteroseksual).

Anonymous said...

Sinqerisht me kupto drejt me vjen keq, me vjen keq per njerez si Ju dhe ate kategori intelektuale qe vuan, dhe per viktimat qe prodhon kjo shoqeri. Kjo eshte lakuriq antropologjia e shoqerise shqiptare. "Geselschaft und homosexualitet" - Shoqeria dhe homoseksealiteti. Kerkova ne internet dhe gjeta nje faqe "homoseksealiteti eshte nje kercenim per Uganden" Asnje koment...

redi said...

Per Aida Stamon:

Aida une nuk isha ne dijeni te kercenimeve qe mund ti jene bere personit ne fjale, dhe komentin me larte e bera gjithmone duke marre per te qene faktin se jetojme ne nje shoqeri ku vepron ligji, dhe cdo kercenim qe i drejtohet kujtdo individi do te gjykohet sipas ligjit... per aq kohe sa protestat kthehen ne kercenime per jeten, ky person mund ti drejtoje padi gjykates...

gjithsesi lirine e te shprehurit nuk mund tja mohojme askujt, por caqet e kesaj lirie i percakton ligji.

pra une po marr ne mbrojtje te drejten e fjales se atyre te cilet kane opinion ndryshe nga une dhe ti, dhe i permbahen caqeve te kesaj lirie pa kaluar ne kercenime apo fyerje. pastaj, menyra per ta "luftuar" kete shprehje homofobie, sipas mendimit tim eshte "edukimi" i shoqerise, dhe ky eshte nje rol qe me mire se kushdo mund ta luaje media.

Anonymous said...

Zoti Lubonja, zakonisht jam dakort me mendimet dhe opinionet tuaja, edhe ne temen qe diskutohet jam totalisht e skandalizuar nga nje grup te pagdhendurish qe ne vend qe te mendojne te protestojne per ceshtje e probleme qe kane impakt te drejtperdrejt tek ata, ngrihen me egersi te pashoqe karshi nje minorance qe jane - Homoseksualet. Kjo gje mberriti me ne fund edhe tek ne, sepse them se jemi vendi i fundit ne bote ne kete faze qe po kalojme. Tashme ne cdo vend madje edhe vende shume me mbrapa ekonomikisht se ne e kane superuar kete faze homofobie dhe urrejtjen, perbuzjen e kane gelltitur e nderkohe kane nje buzeqeshje te shtirur sa here u duhet te japin opinionin per kete teme.
Por dua ta shtroj biseden ne nje kend tjeter. Duke biseduar me tim vella dje rreth kesaj teme, ai edhe pse shume me i vogel se une me paraqiti disa argumenta te habitshme, te cilat me vune para shume dilemave. Pyetja e pare qe i ben cdokush vetes eshte :Njeriu behet gay apo lind i tille? Dhe shqetesimi im i vetem nuk eshte tek personat gay qe lindin te tille te cilet i respektoj dhe i perkrah totalisht ne kauzen e tyre. Shqetesimi im qendron tek nje mori maniakesh biseksuale, pedofile etj te cilet mund te jene edhe homoseksuale te cilet u induktojne homoseksualitetin te tjereve. Jane pikerisht keto qenie te neveritshme qe abuzojne mbi femijet, te miturit etj te cileve nuk ja dime fare dhe rrenjet dhe duke u veshur me petkun e homoseksualit viktime mund te ndjehen me komod ne cdo veprim qe bejne. Pyetja e dyte qendron: Ishte 1 gay e u bene 2, si valle? Personalisht mendoj se gay edhe lind por edhe behesh. Pra pervec personave te cilet lindin te tille dhe qe nuk kane faj per qenesine e tyre e duhen mbrojtur maksimalisht, nga ana tjeter duhen mbrojtur edhe heteroseksualet e pambrojtur adoleshente nga sulmet dhe ngacmimet e personave Gay ndaj tyre.
Ndaj z Lubonja them se cdo shtet eshte shume homofob, vetem se menyra e te shprehurit eshte e ndryshme, anglezi homofob flet me xhentilese per homoseksualet kur ne shpirt i urren mbase edhe me keq se lezhjanet, nderkohe shqiptaret jane akoma ne fazet e sanguinitetit, dhe them se kjo eshte faza me e parrezikshme, pasi eshte e vetmja faze kur je totalisht i lexueshem dhe i pergatitur ndaj cdogjeje. Por serish e shtroj pyetjen: A kemi siguri se duke legalizuar dhe mbrojtur sjelljet gay, disa nga ata nuk behen kercenimi i te ardhmes se femijeve tane??

Glen Llaçi said...

Ne fakt ky shkrim por edhe kjo ceshtie krijojne jo pak "kontradika" ose me sakte larshmeri mendimi dhe gjykimi. Shohe nje variete dhe te vete komentet tona, madie dhe personalisht ka disa gjera qe i shohe ndryshe. Psh jane jo pak qe e trajtojne problemin e protestes si injorance ne sensin e keqinformimit, ose te mosinformimit. Jam dakort qe eshte edhe keqinformim apo mosinformim deri diku, por si pasoj jo si shkak. Ajo qe une shohe eshte me teper injorance shpriterore dmth ata qe protestojne me aq zell nuk e kane problemin se jane te keqinformuar, por se ne shpirtin e tyre nuk e pranojne te ndryshmen, nuk kane tolerance per ate qe prezanton jo korrekten per ta. dhe qe te jem me konkret mund te them me bindie se ne Lezhe ka edhe njerez qe ndoshta e konsiderojne homoseksualizmin si semundie apo ves, por ne fund te fundit ne paditurine e tyre nuk bashkohen me turmen per te dalur e per te thirrur kundra nje personi qe ne fund te fundit nuk i ka bere gje dmth ato nuk jane injorant ne shpirt apo ne zemer.
Ah edhe dicka mos e permendin "Brunon" (e kam fjalen per filmin). Sepse eshte nje film tipik qe e sheh realitetin ne menyre totalitare dhe keshtu do rrezikojme te hyme ne nje vorbull pa dalje.
Se fundi ajo qe me ben pershtypje eshte fakti qe ne pergjithesi Lubonja e trajton problemin ne teresine e tij dhe ne kete shkrim mund te them qe e le pa e trajtuar problemin e medias mbi te gjitha te Top Channel. Top channel dhe shume televizione te tjera gjithashtu jane treguar jo pak heret diskriminues ndaj homoseksualeve dhe ndaj komuniteteve te tjere minoritare. Madie mund te jene deri diku edhe pergjegjes per kultivimin e nje ndjenje homofobie dhe mostolerance ne shoqerine shqiptare. Tani pyetja im eshte a mundet ky televizion (pa perjashtuar edhe te tjeret) te tregohet kaq i hapur pa treguar nje fare refleksioni per diskriminimet qe ka shkaktuar me pare "Largoju atij se do ta ngjisi semundien" eshte nje batute e portokallise ndaj nje homoseksuali. Pra ceshtia ime eshte a mundemi ti qasemi ne problemeve shoqerore kur te na leverdise dhe pa patur asnje retroperspektive te qarte?
P.S. Agata nese e merr idene time per ta publikuar ne foruminhorizont, mos e paraqit si ide tenden.

kenji said...

Unë nuk e kuptoj rëndësinë e pyetjes "a lind apo bëhet homoseksual njeriu?" Çfarë rëndësie ka, po të mos fillojmë nga supozimi që homoseksualiteti është diçka e turpshme? Kush po e diskuton pyetjen "a lind apo bëhet heteroseksual njeriu?"

Anonymous said...

I nderuar Zoti Lubonja.

Kam shume respekt per mendimin tuaj perparimtar ne te gjitha trajtimet qe u beni temave te ndryshme.

Sigurisht qe reagimi i Lezhianeve mbase eshte pak i ekzagjeruar por megjithate nuk jam dakort pjesen ku shprehet se: "...aspirojmë të bëhemi pjesë e një bote ku sjellje të tilla ndaj një individi homoseksual as nuk imagjinohet se mund të kryhen edhe nga grupet më fashistoide."

Ashtu si thote dhe Redi ne komentin e tij ka jo vetem grupe por edhe qytete te tera qe ngrihen me kembe dhe nuk e kane normale te pranojne nje dicka te tille. Per informacion munt te shikoni nje lajm se si nje shkolle ne MISSISIPI anulloi mbremjen e matures vetem per shkakun se njera nga nxeneset ishte shrpehur se do vinte me te dashuren e saj. http://www.youtube.com/watch?v=XpKn6uuxGFc

Pra dhe ne ate boten e qyteteruar, ambasadoret e se ciles erdhen ne studiot e Top Channel per tu dhene mend shqiptareve te "pagdhendur" paska raste te tilla kur i gjithe morali shoqeror ngrihet kunder nje rasti te ngjashem. Mos valle do ishte me mire qe keta ambasadore ti harxhonin energjite e tyre me keto qytete te ngjashme me Lezhen dhe te mos merren me nje vend "Perparimtar" si i joni qe do jete i katerti ne Evrope qe do te legalizoje martesat e Geive dhe Lesbikeve?????!!!! Pak a shume prezenca e atyre zoterinjve ne ate emision nuk kishte asnje lloj mesazhi tjeter pervecse "Beni sic themi ne dhe mos beni sic bejme ne" dhe kjo po qe eshte e papranueshme.

Sidoqofte jeta vazhdon, por zoti Lubonja mbyllja jote e artikullit eshte po aq e ngjashme me ato klithmat e Lezhianeve. Ma falni por ndihem i fyer nese me thoni qe duhet te therres "JAM HOMOSEKSUAL" per te mbeshtetur nje ceshtje qe ka te beje vetem me nje muskuli te cliruar pak me teper sec duhet. Nuk mund te pranoj dicka te tile.

Shendet dhe Gjithe te mirat....

BT

Anonymous said...

Cfare genjeshtre e madhe post moderne! Homoseksualiteti paraqitet si zhvillim dhe qytetrim! Me nje elite te tille si autori i shkrimit, nuk do ta dallojme kurre ndryshimin midis zhvillimit dhe degradimit.

Anonymous said...

Disa nga komentet jane fantastike, vecoj ate "gay lind apo behesh". PO perifrazoj si te thuash nuk kemi cfare ti bejem atyre qe lindin gay (fatkeqeve), por duhet te parandalojme qe biseksualet, pedofilet etj.) ta perhapin kete semundje tek te tjeret.
Une do perfshija edhe prifterinjte.
Kam frike se nuk eshte vetem ceshtje sahfaqje sanguine ne Lezhe , e ndryshme nga shfaqje ironike ne Londer , me te njejtin nivel uuryeshmerie e neveerie nga brena.
Thalbi ka te beje me pranimin e tjetrit si te ndryshem dhe ne respektimin e se drejtes se tij/saj per te qene pjese e se njejtes shoqeri.
Per ti ardhur pershtat z.Lubonja, do ti sugjeroja ti bente sfide te hapur te majtes shqiptare, ne vecanti Rames qe te shpreheja hapur pro se drejtes se homoseksualizmit si force progresiste qe eshte.
E kur PS-ja te mos reagonte, se do te humbte vota, mund ti kthehej argumentit te preferuar qe e majta shqitpare sot mendon vetme per leje pallatesh ndertimi.
Sa per ti dhene pak humor kesaj idiotesie shqiptare te rradhes.
Ne te vertete, ndejsia ime eshte se ne qender te atij grupi protestuesish qendrojne nje grup te rijnsh (shumica pa pervoja seksuale te asnje lloji, pervecse me veten), qe pikerisht per kete shkak jane krejtesisht te frustuar dhe duan te nxjerrin dufin. Per mua kjo eshte nje lloj e te vajturi ne stadium, por meqnese Beselidhja nuk po ecen edhe aq mire, le te shajme Klodin ne vend te arbitrit. Protestuesit thonin se kjo ishte reagim ngaqe ne stadium ne Lushnje tifozeria vendase i kishte share te gjithe Lezhjanet nga Klodi.
Keshtu, nese sociologet tane nuk dote ishin kaq money-oriented, ky do ishte nje rast i shkelqyer per te hedhur drite mbi menyren se si mendon rinia lezhjane, pa e vendosur arbitrarsiht ne tavoline dicka te tille sic ka bere edhe z.Lubonja me siper.

Elvanda said...

Eshte e cuditshme se sa ndryshojne perceptimet e njererzve mbi shoqerine dhe jeten e tyre dhe ne fund te fundit nuk ka asgje te keqe.
Po problemet me te medhaja te familjes shqiptare do perfundojne kur te mos shofin cfare ben komshiu po ti respektojne ato.

Gjithsesi po ne nga komentet e mesiperme shkruhej se Homoseksualiteti ktu po reklamohet si qyteterim dhe emancipim.
Me falni po homoseksualiteti nuk eshte nje fenomen i ri perkundrazi eshte aq i vjeter sa dhe vete seksualiteti e meqe njeriu eshte nga kafshet me komplekse eshte ngjyrat e seksulaitetit te tij shkencerisht jane me te larmishme.

Ktu nuk po behet fjale per ta vene homoseksualitetin ne piedestalin e emancipimit po thjesht per te RESPEKTUAR ZGJEDHJET qe individet bejne ne jeten e tyre.

Kushdo nga ne bejne zgjedhje ne jete ne cfaredo aspekti te saj dhe askujt nuk i pelqen te gjykohet per to.

Me siper flitej akoma sesi homseksualiteti eshte ngjitez dhe shoqeria ka per detyre te mbroje familjen dhe femijet e tyre nga keto phenomene dhe sesi pedofilet na u fshikan nen petkun e homoseksualeve viktime.

Me falni per perbuzjen e thelle ndaj ketij mendimi bestytnik po eshte aq qesharak sa te ben te qeshesh me te madhe.

Shoqeria denon fenomene te tilla qe behen ndaj personave minorene apo te pambrojtur, si incesti, pedofilismi dhe tragjedi te tjera shoqerore.

Nderkohe, homeseksualiteti eshte nje zdhedhje midis 2 personave adult te seksit te njejte ashtu sic variojne preferencat seksuale midis heteroseksualeve!!!!

Anonymous said...

Nuk e di pse e kam pasur një shpresë që shoqëria shqiptare - me atë tolerancë zakonisht të tepruar që e kemi do të tregohej pak më e avancuar se kaq.

Sidoqoftë, protestat në Lezhë tregojnë që jemi veçse një grup neandertalësh dhe hipokritësh në "tolerancën" tonë. Por,ç'mund të presësh nga një popull i cili e trajton një grek si mbret në Shqipëri ndërsa shqiptarët në Greqi duhet të rropaten si zagarë... Për më tepër, gati i falëm edhe një copë tjetër pronë, se pak na kan marrur këto 70 vjetët e fundit!

Sidoqoftë, ju falenderoj z. Lubonja për një shkrim që ma ka ngjallur një respekt që e pata humbur për ju kohë më parë. Shpresoj që ka akoma njerëz të cilët dëgjojnë zërin e arsyes.

Anonymous said...

Kjo me kujton "linçimin" e femijes se infetuar em AIDS n ga sherbimet tona shendetsore, ne Belsh, ku prinderit e kopshtit kerkojne qe femija te largohet se mund t'u ngjise semundjen femijeve te tyre. Sos gomari qe na ngordhi, por nuk na lene rehat as mizat.Padituria dhe fanatizmi çuditerisht i mobilozokan njerezit tane me shume ne "aksion" se disa çeshtje te tjera shume me te rendesishme e kuptimplote. Fali zot se nuk dine se ç'bejne!

Anonymous said...

Zoti Lubonja.
Kur pash artikullin tuaj, fillimisht mendova se kishit kapur nje teme shume te mprehte nga aktualiteti i sotem Shqiptar, por u zhgenjeva qe ne rreshtat e pare. Para ndonje viti, ne nje artikull, ju benit paralelizem ndermjet rinise shqiptare dhe asaj iluministe franceze dhe kishit te drejte. Nuk dua qe artikullin e fundit ta besoj qe e keni shkruar ju, ashtu sic nuk pranoj dot qe ju te entuziazmoheni nga komentues dhe perkrahes adoleshent. Per shume vite kam ndjekur shkrimet tuaja me nje etje dhe simpati te vecante, te cilen here pas here e kem shprehur nepermjet komentesh. Shpeshhere kam debatuar me miq dhe shok e kam qene i vendosur ne mbrojtje te figures tende, duke pretenduar se ju ishit i vetmi ze i pa kompromentushem ne Shqiperi. Por, ndryshe nga heret e tjera, kesaj rradhe me artikullin e fundit me keni prishur gjumin. Ceshtja eshte esenciale. Fillimisht, me duhet te deklaroj qe ju genjeni kur thoni se homoseksualizmi eshte gjeja me e natyrshme ne perendim. Per kete nuk dua as prova dhe as fakte sic do mund te rreshtonit ne ndonje artikull tjeter, pasi jetoj vet ne perendim dhe e njoh nga afer realitetin. Njerezit e rregullt dhe familjet e ndershme ne Amerike ndihen po aq te turperuar nga keto fenomene te shemtuara sa edhe rinia Lezhiane qe eshte ngritur ne proteste. E dyta, me duhet te deklaroj se ky artikull nuk ka mundesi te jete shkruar nga ju ne menyre te ndergjegjeshme. Nuk e di saktesisht se kush eshte pas jush, por jam i sigurt per nje gje qe mbas ketij artikulli dhe mbas jush jane po ato duar qe sajuan mbremjen e 8 Marsit ne Tirane. Me vjen keq per te njeqinden here qe intelektuale te nje standarti te larte sic kam perfytyruar figuren tuaj te blihen dhe viktimizohen nga mediat me reaksionare qe qarkullojne sot ne Evropen perendimore. Homoseksualizmi eshte sulm kunder te gjitha kulturave e civilizimit. Ky eshte nje fenomen qe nuk ka asnje lidhje me regjimin diktatorial te Shqiperise ashtu sic ju pretendoni ne artikull. Une nuk mund te besoj gjithashtu qe ky fenomen te perbente qofte edhe nje nga bindjet tuaja te paraburgimit. Ligji i aprovuar nga parlamenti Shqiptar per homoseksualet eshte aprovuar ne te njejten menyre te pa vetedijshme sikurse u aprovuan shume ligje ne diktature ne kundershtim me deshirat dhe aspiratat e popullit dhe ju kete loje e dini shume mire. Me kete artikull ju vini ne dyshim ndershmerine tuaj, te kaluaren tuaj, dhe arsyet perse ju vuajtet aq shume ne burgjet e diktatures. Kete artikull duhej ta shkruante ndonje "intelektual" si Edmond Tupja por kurre ju. Se fundi, pergezoj rinine e paster Lezhiane dhe ne pergjithesi te gjithe rinine Shqiptare qe po i reziston nje diversioni shume te eger social. Se fundi, me vjen keq per naivitetin tim me te cilin ju kam vleresuar me pare. Mesa duket Getja ka qene i gabuar, pasi jo gjithmone liria pjell titane. Ka raste qe liria pjellka edhe modele te tilla si ju zoti Lubonja. Thirrja juaj e fundit ne artikull do te bente te skuqej edhe vajzen tuaj te vogel. Turp per ju.

Anonymous said...

Zoti Lubonja dhe parafoles,
HIV/AIDS eshte pasoje e homoseksualitetit.Nuk mendoj se do te perfaqesonte emancipim fakti i te pranuarit te bashkejeteses se homoseksualeve ne nje komunitet,nuk jam paragjykues i kesaj preference seksuale ,por nuk duhet gjykuar fakti i protestave ne Lezhe ,duhet gjykuar argumenti i pabaze qe perdoret per te justifikuar kete proteste.

Anonymous said...

Faleminderit Z. Lubonja per kete artikull te mrekullueshem,te jeshe homoseksual nuk eshte zgjdhje por eshte fenomen i lindur.Pa dashur te bej shume komente rreth studimeve si dhe te te drejtave te njeriut do jap vetem nje rast konkret qe asnje njeri ne media dhe shume pak vete p.sh. Elsa Ballauri e dine kete histori te dhimbeshme por dhe te guximeshme;
Ne vitin 1994 dikush ne gjysem anoim dilte dhe jepte intervista ne RTV Shqiptar ne ate kohe ( i vetmi tv station) dhe formoi nje Shoqate per te mrojtur te drejtat e homoseksualeve dhe per te nderruar ligjin qe i denonte ato ky person u kercenua e persekutua ne menyre te pa imagjinuar ne maj te vitit 1997 kur vendi yne ishte ne lufte civile pas renies se skemave piramidale u desh nderhyrja personale prane ambasades amerikane e sekretares se shtetit te Sh.B.A.ne ate kohe ,Madeleine Allbright qe ky person te nxirrej menjehere nga Shqiperia dhe te sillej ne USA ku iu dha nje cmim prestigjoz dhe azil politik.
Elsa Ballauri ne nje shkrim para disa ditesh me titull "Histori ilegalesh" nder te tjera thote do deshiroja qe kjo histori rreth ngjarjeve te asaj kohe te thuhej e shkruhet.
Faleminderit perseri dhe jam i sigurte se dite me te mira do vijne per komunitetin LGTB ne shiperi.
G.X. (S.G.A)

D. said...

Fraza: "Kam njohur njerez me kete problem ne jeten e tyre! - nuk kuptoj pse duhet te jete problem per homoseksualet te jene si jane.
Nuk besoj se eshte zgjedhje, thjesht orientimi pelqimit te tyre
E sapoardhur nga Shqiperia kisha nje opinion shume te ngurte per homoseksualet, mgjth idea se cfare ben dikush ne dhomen e gjumit nuk me intereson aspak personalisht.
Mbaj mend qe nje mik i imi i huaj ka pritur nje vit te ma thonte nga frika e reagimit tim, dhe une kam ngelur e shokuar ju betohem, me keq se kisha ndjere veten kurre, aty kam kuptuar plotesisht se ca do te thote te kesh nje paragjykim mbi dike, me pas njoha nje vajze angleze, qe eshte nje nder njerezit me me cilesi shpirterore qe njoh, e per mua as nuk perbejne problem dhe as ndryshim.
Mgjth pak a shume edhe friken e Lezhianeve e kuptoj, shqiptareve nuk ju ka ngelur asgje pervec imazhit qe kane ne koke te burrerise, e po tu cenosh imazhin iludues te burrerise, tremben me shume se te mos kete drita dhe uje e te jetosh nje jete pothuajse pa dinjitet qytetar (jo njerezor).
Per diçka me vjen keq, qe ishte loja skenike e Big Brother qe ua plasi befas ne ekran nje gje te tille, mendoj se shumica e njerezve ne Shqiperi nuk kane tabu aq te thella deri ne momentin qe i shohin ne tv si kercenim.

Miqesisht
D.

Aldo said...

e thjesht fare,shoqeria jon nuk pranon homoseksualet por kjo s do t thot qe jemi barbar.pse duhet te jemi 1soj me vendet e tjera nga kjo ane?e vertet qe nuk protestojm per gjera me jetike dhe esht gabim por dhe kjo e fundit nuk pranohet.terheqja ndaj te njejtes gjini nuk esht e drejt njerzore por degjenerim degradim perversitet.ndoshta pas disa kohesh shfaqen pedofilet dhe kerkojn t drejtat e tyre. as kafshet nuk bejn te tilla veprime. kto gjera duhen ndaluar me shpejtsi jo vetem ne shqipri por ne te gjith boten. MOS paragjykoni njerzit qe protestojn.

Anonymous said...

Druri ka dale nga xheneti....

vasil said...

Ne nje shtet demokratik qytetaret Lezhiane kane po aq te drejte qe te mblidhen e ne menyre paqesore te shprehen kunder nje homoseksuali, sa ka edhe nje homoseksual qe te shprehet se eshte i tille.

Laudesregiae said...

Shkrimi ka gjera te drejta si gjithmone nga pena e Zotit Lubonja, por edhe nje karakter panfleti qe s'ishte i nevojshem. Z.Lubonja duhet te dije qe nuk ka patur homoseksuale te djegur ne mesjete dhe keta te fundit nuk hynin te heretiket. Prandaj kujdes me amalgama kur nuk njihet historia. Viktimizimi i tepert nuk i sherben çeshtjes qe duhet mbrojtur.
Protesta e ketyre lezhianeve eshte e ekzagjeruar por nuk i duhet dhene kjo rendesi qe i jepet, flluska do shfryhet shume shpejt. Gjithçka qe eshte e ekzagjeruar eshte e shperfillshme....

Envina said...

Nuk kane faj keta qe kane frike, pasi homoseksualizimi eshte nje virus qe te ngjitet me nje te kollitur :)

Une mendoj se keta jane yshtur nga ata qe bejne sikur mbrojne te drejta (mallengjehen) kur lexohen letra hapshpirtese, e per ta rritur audiencen yshtin nje tufe me dele qe jane indoktrinuar nga nje televizion me teper se sa dogmat komuniste ne kohen e qametit :)
Nuk me harrohet se ne nje nga emisionet e darkes, e nxiten nje te ri ta sapodale nga veza te deklarohej hapur per homoseksualizimin e tij, e kur familja e hodhi ne rruge nuk pati njeri afer ta mbeshteste.
Ky me duket nje rast analog, po me impakt me te madh, me ndrsyshimin qe tashme reagimin e kane strukturuar vete.

Thone se homofobia ne thelb vjen me e forte nga homot latente. Mos ndoshta duhet te dale Lezha te thote "Une jam homodeksual" ??? :) ;)

Ilir said...

"Protesta" e te rinjve lezhjane duket me teper nje shfrim adoleshentesh qe duan te duken si maço dhe s'me duket fare i orkestruar. Cektesia e moshes, edukimi shkollor i pamjaftueshem si dhe koha qe shpenzojne para ekranit te Big Brother jane disa nga faktoret, mendoj une, qe çuan ne ate lloj "spektaktli" te shemtuar. I orkestruar eshte aprovimi shpejt e shpejt i ligjit per homoseksualet. Politika gjithmone vjen disa hapa prapa emancipit te shoqerise. Ne kete rast ka ndodhur e kunderta.
Jam dakort me shqetesimin e z. Lubonja ne nje pike: ku eshte ligji kur thirrje te tilla kercenuese per jeten leshohen ne mes te shetitores se Lezhes dhe para kamerave televizive?

1984 said...

Këto protestat janë ca tragjikomike, sepse ata njerëz nuk u ngritën në protesta as kur u përmbytën, as kur u vodhën, as kur u lanë pa drita, kur janë pa punë, etj.

Mgjtht, gjëja që ngelet pak në hije, është fakti që gjasat janë që ajo protestë nuk ishte protestë, por u fry e u fuqizua mediatikisht, sepse duhet të ngrejë pikët e Big Brotherit. Dhe 50 budallenj që duan të bëhen protagonistë, shoqëruar me ca dhjetëra kalamaj i gjen kur të duash, dhe jo vetëm në Lezhë.

s said...

Shqetesimi kryesor i ndjere nga shkrimtari dhe nje pjese e komentuesve ketu eshte se grupet homofobe jane perjashtuese dhe si te tille kerkojne zhdukjen fizike te tjetrit. Ata "te rinjte e Leshit" nuk po kerkojne te shprehen (ah kjo liria e fjales qe s'dihet ende c'eshte, jo me si perdoret!!!), por mosekzistencen totale te Klodit si person dhe mohimin e ekzistences se fenomenit (demek Klodi e ka sjelle nga Italia homoseksualitetin, te cilin e ka veshur si kemishe te dera e tragetit, se ne Shqiperi nuk kemi te ketille!).

Perpos kesaj, personalisht me shqeteson spektakolarizimi i qenieve njerezore, te cilat nen syrin e big brotherit televiziv, i kane dhene jete big brother-it orwellian, ku Klodi zgjerohet deri tek te qenit televiziv, si nje mekanizem qe shton numrin e shikuesve te ndersyer per te vertetuar se "vec skandali shitet", pa iu dhene nje mundesi reale per gjykim personal. E gjitha kjo e shoqeruar me nje retorike boshe me funksion zhurmues qe zhvlereson dita dites fjalen, dhe i jep pershtypjen disa komentuesve ketu se shkrimi nuk eshte mendim i formesuar, por opinion personal dhe si i tille njelloj i vlefshem me ate qe thote te kunderten.

Gerti said...

Nuk e di nese pas ketij shkrimi duhet te brohorasim : Europe! Europe!
Por edhe qe ne Shqiperi po bejne qejf te gjithe diplomatet me orinetime seksuale perverse si ata te "Friday PARTY" te Vilat ne Tirane. Ne fakt, eshte e veshtire ne Shqiperi ku nuk ka kulture kristiane, ortodokse apo muslimane te mirefillte. Por une djalin tim do te mundohem ta edukoj me kulturen kristiane, ortodokse apo muslimane, te cilat e kane mbajtur kete bote te pakten prej 2000 vjetesh duke mos e lejuar te pesoje mutacione! Personalisht jam mjaft neutral per kete ceshtje por doja te pyesja zotin Lubonja apo kedo tjeter nese do ia uronte te birit apo te bijes nje orientim te tille seksual

Anonymous said...

Ju falenderoj per shkrimin Z. Lubonja. Nuk eshte asgje e re per shoqerine tone. Eshte e vertet se kemi qene 50 vjet nen diktature por kemi 20 vjet ne demokraci dhe asgje kundrejt mentaliteteve tona te kalbura nuk ka ndryshuar. Une jam homoseksual, dhe jam i lindur i tille. Mentaliteti shqipetar me detyroi te largohem nga vendi im, dhe pasi lexova artikullin tuaj i inkurajovo akoma me teper per vendim qe kam marre.

kristalina said...

Zoti Lubonja artikulli juaj eshte nje perpjekje e hapure per luftimin e injorancese se theksuare ne mentalittein tone `komunist`.
Kemi nevoje qe te gjithe te hapim mendimet dhe zemrat tona dhe te vrapojme drejte nje bote ku te drejtat e cdo kujte respektohen dhe nuk lejohet privimi i tyre ne anje lloj rrethane.

UNE JAM HOMESEKSUAL DHE UNE DO LUFTOJ PER TE DREJTAT E MIA ASHTU SI TE SKLLEVERIT KANE LUFTUARE PER LIRINE E TYRE.

NOBLE said...

"Nuk jam homoseksual"
E vleresoj shkrimin e Z. Lubonja ne teresine e tij dhe e kuptoj qarte titullin, me te cilin shprehet qendrimi kunder fenomenit te prezumimit te lirive dhe te drejtes se c'do idividi per te bere ate qe do, pa u cenuar apo lincuar nga te tjeret (shoqeria).
Por, ne te njejten kohe, ne titullin e ketij shkrimi, ka nje problem te madh sepse, fare qarte mund te nenkuptohej si nje "PROMO" e ketij fenomeni.

Me konkretisht:
Angazhimi qytetar dhe prej nje intelektuali, ne mbrojtje te nje personi i cili eshte gjendur ne nje presion shoqeror(e theksoj te pamoralshem) per "moralin" e nje pjesetari te shoqerise, qe bie ne kundershtim edhe me ligjin, eshte me se i drejte. Pra sikunder veproi Z. Lubonja.
Nder te tjera, ne shkrim shprehet habia se sa te "paemancipuar", paedukuar dhe paqyteteruar qenkan, nje grup te rinj dhe jo vetem, ne qytetin e lezhes dhe jovetem.
Ne fakt ky eshte nje konstatim qe behet lehte, kudo, ne c'do institucion, ne c'do shkolle, ne c'do hapesire publike, ne c'do rruge, etj.
Dhe pikerisht per kete arsye, duhet patur teper kujdes nga fenomenet ndaj te cilave shoqeria jone eshte, e pagatshme per ti trajtuar, per ti perballuar, sepse thame qe kemi nje shoqri te prapambetur, te paedukuar dhe te paqyteteruar.
Keshtu qe, proklamimi, apo edhe vete anti-reklamimi i ketyre fenomeneve paraqet rrezik per shoqerine tone, per rinine tone. Sepse nga ky rast, pasoje e ketij fenomeni, favorizohet fenomeni qe pjell plot pasoja (sigurisht per ata qe e mendojne te tille).

Sikurse Z. Lubonja e thekson shpesh, eshte e rendesishme t'u paraqitemi te huajve apo njeri-tjetrit ashtu si jemi, jo si do ishte bukur te dukeshim.

Andaj, ndoshta do dukej bukur te thoja "Jam homoseksua", por, une preferoj te tregoj realitetin:

"Nuk jam homoseksual"

Anonymous said...

E vleresoj shume shkrimin tuaj zoti Lubonja.Duhet thene se eshte mire te dish qe ne rruge te tilla me nje hije shume te zeze te perhapur ne te ka zotrinj si ju qe e ndricojne ate duke bere te tjere ta ndjekin pas dhe kur nuk kane deshire sepse vete sdine te gjejne drite dhe ndjekin te tjere.Vleresim te medha shkojne per ju.Me kete koment pak pikant me kujtoni ate historine e vjeter sesi ftese se nje ambasade ju pergjigjet duke then svi apranoj sepse sjam i detyruar te deklaroj te ardhurat e mia tek ju eshte privatsia ime...eshte shum me e shtrenjte se vet jeta ime...Do ngeleni gjithmone nje ikone e jona.

Anonymous said...

Po mor zotni po... Po mbase s'te vjen ndermend se protestantet, ashtu si ç'ishin duke qeshur me ironi, nuk kane tjeter perspektive perveç se te shohin televizionin (atje ku ju ndertoni kariere). Dhe se kumti e frenezia e tyre nuk kishin te benin me shume se me ndjenjen e komunitetit, te ecjes bashkarisht te pakten njehere, sikunder ne kohe te tjera vella vriten dita dites. Mbarë shkrimeve te tua z. Lubonja se po kthehen me shume e me shume ne diktature mendimesh e opinioni (po fundja duhet te hakmerreni dhe ju, paçka se ju genjen mendja se nuk kini kunder kujt te hakmerreni).

albkocun@hotmail.com

Anonymous said...

"Nuk jam Homoseksual"
Mendojes se me e rendesishme se sa te themi "Jam homoseksual" do duhet te themi "Nuk jam homoseksual", POR, POR si johomoseksual nuk kam asgje kundra cfaredo personi qe ka nje preference te ndryshme dhe e pranoje ate ne kete ndryeshmeri te tijen.
Nuk eshte e drejte qe problemin e homoseksualizmit ta lidhim me pedofiline apo perversitetin. Kjo tregon qe nuk kmi deshire te thellohemi dhe duam nje zgjidhje te lehte.
Nje pyetja kam per te gjithe ne homoseksuali qofte joilindur dmth qe i ka fituar prirjet e tilla ne pubertitet a mendoni se duhet penguar ne prirjen e tije? Ne fund te fundit ai ndjen per te njejtin seks si une dhe shume te tjere ndjejne per seksin e kundert a nuk do ndiheshim ne te frustruar po te na pengonim ne kete fushe qofte edhe sikur te na thonin qe jo nuk e kemi te lindur kete gje?! Nuk mendoni qe ka dicka qe nuk shkon kur diskutoni per problemin i lindur apo jo?!
Edhe nje here "Nuk jam homoseksual", por e shohe homoseksualin me te njejtin sy qe ju shoh edhe ju.

Glen Llaçi said...

Zoti Lubonja me fal per kerkesen time qe eshte jashte temes, por kisha nje kerkese qe ju mund ta trajtoni ne nje nga artikujt tuaj te ardhshem, ose mbase mund te jepni mendimin tuaj ne nje nga emisionet "Opinion".
TV Klan ritransmetoi para disa ditesh nje interviste te Liri Belishoves, e cila ne kete emision pranoje pergjegjesine personale per cfare ka shkaktuar diktatura e komuniste si dhe gjeti rastin te kerkonte ndjese per gabimet e saj. Ajo gjithashtu permendi Bashkim Shehun i cili kishte thene "Mehmet Shehu eshte babai im por une e denoje Mehmet Shehun si person per krimet e komunizmit".
Tani duke ditur qe pothuajse asnje nuk ka kerkuar ndjese ose te pranoje pergjegjesin e tije. Do doja te dija mendimin tuaj meqenese ju e keni vuajtur personalisht krimet e regjimit dhe mendoj se nuk do te prekeni lehte nga sentimentalizmat apo inkuadrimet televizime. faleminderit.

odeta said...

duhet te trembemi nga homofobia qe ekziston sot dhe jo homoseksualiteti.

1 shkrim qe nxjerr edhe njehere ne pah nje shoqeri egoiste e karakterizuar nga injoranca,arroganca dhe prepotenca.

huana said...

Perderisa lidhja e gayve ndalon zhvillimin e races njerezore, une jam kundra.

Propagandimi si pozitive i nje sjelleje negative mundet me prue konsekuenca te medhaja degjeneruece ne nji shoqni te pa zhvillueme si e jona.

Nuk due me dite se cka ndodhe ne dhomen tande te gjumit.

Anonymous said...

Me sa duket z.Lubonja blogun e keni lënë të lirë, për të vjelur komentet e njerezve dhe per te pare mendesine e tyre, pra nje blog demokratik ku respektohet e drejta dhe liria e njeriut, per te shprehur ate qe njeriu ndjen, qofte kjo edhe ndenja me absurde dhe me ekstreme per disa te tjere. Pra ju me shume se askush tjeter ne vete "territorin" e administruar nga "ligjet" dhe bindjet tuaja, po zbatoni më së miri parimin e respektimit të të drejtave dhe lirive të njeriut, mes te cilave dhe e drejta per të shprehur ate cka ndjeme,qofte edhe per te protestuar dhe bertitur me te madhe "une nuk jam gay dhe i urrej ata"... kjo eshte demokarcia "liberale". sado kontradiktore që kjo duket -(sepse e tille eshte ndaj duhen gjithe ato ligje pafund qe dalin perehere, per ta mbajtur ne kembe, ndryshe do te vidhisej, ashtu sic po vidhiset pak e nga pak)-, ndaj si besimtar ndaj demokracise "liberale" që jeni, pranoni qe dhe pertej botes virtuale te internetit njerezit te jene te lire te bertasin, ulerasin dhe cirren deri sa te ngjiren dhe tu thahet edhe peshtyma e fundit, duke deklaruar: nuk i duam homoseksualet, i urrejme ata, na moren erzin, nuk duam te jetojne mes nesh, nuk duam te na vrasin veshin dhe syte me pranine e tyre perverese... etj si keto.
ne fund te fundit cte keqe ka nëse ne demokraci është shumica e njerëzve ajo qe përcakton se kush janë vlera dhe kush jo. jini pra me demokratik edhe per botën reale ashtu sic tregoheni ne ate virtuale...

ragipi said...

shkrimet e tuaja jan per ata qe nuk dijne se cka bejne dhe per ata qe dijne duhet te mesojne se cka nuk duhet me bere. Jam i tmerruar me ngjarjet edhe une dhe pajtohem me z. lubonjen por cuditem me disa injorante qe lubonja me te drejte iu jep hapsire me e tregue ate budallakin e vet por nejse i falte zoti per gjynahet qe bejne dhe nuk dijne se cka bejne.
Po sa kohe jemi kinse duke u edukuar se nuk kemi te drejte te paragjykojme dhe lere me te i perzihemi dikujt se cfar jete bene. Po cdo shtet shifrat tregojne se afro 15 deri 20 perqind e popullsise ka orientim GAY dhe cka do te bejne keta Lezhjanet qe mbrenda nje kohe te dalin me parakalimet e tyre mos valle do te bejne gjykimin per ne turre te druve por mos te harrojne se te tille mund te kete edhe ne grupin e atyre qe bejne demostrata .
dhe a po tregohet se elita dhe njerz nder me te mprehtit jan shum GAY qe shoqeria ne perendim bile po i ledhaton ma shum se jo homoseksulet sepse po tregojne se jan ma tolerant etj. Edhe ligjet keta Gay i kan bere qe qeverite te ndryshopjne ligjet e shtetit per tiu dhan te drejta ma te medhaja . ne angli nje cifti Gay sepse ishin te njohur dhe ishin biznismen dhe te pasur qeveria iu plotesoi cdo deshir vetem mos ta leshojne vendin sepse do te ndihej mungesa e tyre dhe ashtu u ba.Kurse tek shqiptaret do me mbete burrnia dhe falsiteti i rreme dhe i mbuluar si cdo here. Pra duhet ta pranojme realitetin dhe mbasi po dajme dhe jetojme ne kete evrope mos ti largojme edhe ata turista qe dojne ta vizitojne vendin tone se mandej do te mbetemi te vetem si 50 vjet me pare dhe mandej nuk mujme te krkojme perseri prej se pari.
edhe njeher te lumte z.lubonja dhe qilju syte atyre qe nuk shohin dhe nuk degjojne. tung ragipi

Anonymous said...

nese eshte e pamundur, ne kete gjendje qe jetojme sot, te kemi nje sistem te perbashket vlerash, ku cdo kush bindjet e tij dhe te komunitetit te tij i konsideron si vlera referenciale, eshte e pamundur te gjykojmë per te tjeret qofshih keta homofil apo homofob, se jane te gabuar! ne fund te fundit nese "njeriu mbetet masa e gjithshkaje" sic thoshte Protagora, Sokrati do te mbetet perhere i denuar me pikpamjen e tij per te miren dhe te verteten, tek ironizonte me kete botveshtrim te sofistit duke thene: athere pse nuk thote qe edhe derri dhe majmuni jane masa e cdo gjeje? pse jo?

NOBLE said...

Nuk eshte aq e thjeshte ose tamam ashtu sic po perceptohet gjeja. Shpesh here njerzit ngrene edhe dyshime paranojake sepse kemi nje te kaluar qe na e ka injektuar ate ne menyren e te menduarit tone por, kjo nuk do te thote se duhet te kemi kompleksin e kundert dhe te mos dyshojme per asgje. Keshtu qe ne bindjen time 'para'gjykoj se ceshtja ne fjale (per homoseksualizmin) nuk u shfaq spontanisht neper mediat tona apo te behej pjese e debateve qe natyrshem do te lindnin.
Demonstrime homofobe apo jo, te hasura keto dite, jo vetem qe nuk ja zbehin qellimin por, perkundrazi e proklamojne gjithnje e me shume fenomenin.
--- Sa per rastin e te rinjeve te lezhes, do te thoja qe ata nuk jane homofobe (qe s'do te kishte asnje te keqe po te ishin) por, nje grup mjeranesh te cilet rane pre ne menyre naive ndaj provokimit te qellimshem qe u be nga qarqe te caktuara "pro-homoseksuale". Keta te rinj jo vetem qe shfaqin se sa te paedukuar jane, se sa te pa-'emancipuar' jane por, fare lehte humben edhe kauzen e tyre e cila nuk kishte te bente me homofobine sesa drojen e tyre se mos i etiketojne si "kavajsa" apo ''elbasanlli" (te me falin keta te fundit sepse eshte thjeshte nje steriotip). E theksoj edhe nje here, keta te rinj u tunduan nga fakti se mbase mund te ju rrezohet "krenaria e tyre" prej te forti, steriotp te cilin fatkeqsisht ata adhurojne ta kene e akoma me keq, tentojne qe da demonstrojne ate ne menyrat me te shemtuara sic jane , vjedhjet, grabitjet, etj etj. Sigurisht jo te gjithe jane te tille sepse nje pjese e tyre jane aty per inerci apo se nuk kane guximin te dalin kunder rrymes. Dhe kjo gje (konformizmi) i te rinjve shqiptare ne pergjithesi perben vertete nje problem i cili, vjen sa nga e shkuara komuniste po aq edhe nga e tashmja, ku arsimi dhe modelet mungojne.
Dua ta mbyll duke theksuar se kjo nuk nenkupton aspak se, modeli, emancipimi apo antikonformizmi mund te meshirohen te homoseksualizmi.

A said...

Perpjekja!

Ketu nuk behet fjale vetem per shije shtrati te njerit apo tjetrit, nuk behet fjale per nje shoqeri te semure nuk behet fjale per asgje tjeter vetem se per te drejten e shenjte e te patjetersueshme qe ka nje njeri te jetoje jeten e tij ashtu si ai e mendon te udhes me te mire duke mos cenuar te drejtat e tjetrit.
Gjithe kete fjalim une do ta permblidhja ne dy caste te racionalizuara: E para eshte letra e Z/ZNJ Klodi, me thoni mua zoteri se sa njerez mund te jene te lumtur te me degjojne mua duke qare dhe duke thene se jam heteroseksual, nuk e di, besoj se do fillonin te qeshnin me mua. Cka dua te them eshte se ne kontestin e gares dhe te qendruarit ne qender te vemendjes ai nxori ne pah kete ane te jetes se tij, shijet e tij ne shtrat a thua se ne, shoqeria po prisnim ma padurim ta dinim, ndoshta Fatos Lubonja apo Une e bejme seksin ne menyrat me te cuditshme qe mund te linin me goje hapur te gjithe teleshikuesit jo per faktin se ne cmenyre behet por pse po thuhet, pse pikerisht ky po na thote nje dicka te tijen, mua sinqerisht sme hyn ne pune se ca ben Klodi ne shtrat, mjafton qe ne rruge te sillet sic duhet e te respektoje te tjeret, mua personalisht sma ndjen se cfare ben ai ne shtrat mjafton te me respektoje mua dhe ligjet e ketij vendi.
Casti i dyte eshte tek respektimi i te drejtave ne kete vend te quajtur Shqiperi. Une jam hetero po ta deklaroja te tjeret do te thoshin; e pastaj ? Kujt ja ndjen se ti je hetero ? pyetja tjeter eshte pse ka kaq reagim kur ai eshte homo ? Te drejten per te zgjedhur dhe per gjijet ne jeten tone e kemi vetem ne. Kete Lezhjanet e jo vetem, te gjithe njerezit duhet ta kuptojne. Pastaj po qe se ketyre njerezve ne mendesine e tyre i ka ikur burreria le te themi keshtu nga shijet e Klodit atehere me lini tju kujtoj zoteri se ne gjermani behet cdo vit parada e famshme por kerkush nuk ka menduar se gjermanet jane nje popull homoseksual, thene kjo Klodi perfaqeson vetem veten aty ku eshte dhe nuk perfaqeson te gjithe qytetin.
Eshte turp qe shfaqjet tona arrijne te bejne gjithcka vetem e vetem qe te kene njerez para ekranit per ti ndjekur ato.
Eshte turp qe njerezit cohen ne kembe pa piken e vetedijes per gjera qe nuk u perkasin dhe nuk cohen ne kembe per shqetesime apo ngerce te tjera te shoqerise ne shqiperi duke filluar nga me te thjeshtat, ajer, uje e buke.
Eshte turp per Klodin qe intimitetin e tij pa pike lidhje e per qellim loje e ve ne qender te vemendjes
Eshte turp qe humbasim kohe me shkrime te tilla, te tejkaluara nga mendesia.

Fort i nderuar Lubonja, Ju jeni nje shkrimtar me xixa, kudo qe shkruani beni shkendija, do te doja kaq shume nga ju sikur te beni c'eshjte e mundur per te rizgjuar te lexuesit shqiptare dhe kjo duhet bere ne shumice e sa me shpejt, ate vetedijen e njerezve, Ne, Shqiptareve nuk na mungon deshira per te punuar na mungon nje e hapur e mire e syve se vetem me pune mund te ecet para, e jo duke pritur se punen na i sjell europa apo shteti por duke e gjetur vete ate.

A

Anonymous said...

Te jesh gay nuk eshte fatkeqesi popull! Ka me miliona njerez qe jane gay dhe jane shume te lumtur dhe krenare.
Te jesh gay nuk eshte semundje ngjitese.
Te qenurit gay nuk te shkaterron te ardhmen.
Te qenurit ndryshe eshte e drejte dhe askush nuk ka te drejte te diskriminoje per kete.
Lerini ata njerez ne punen e vete dhe shijoni seksualitetin tuaj personal ashtu sic e ndieni pa e vrare mendjen c`bejne te tjeret ne dhomen e gjumit.

Fisnik Osmani said...

Personalisht nga zoti Lubonja kam prite nje analize te gjere te shoqerise se pergjithshme ,e kam prite edhe krahasimin me europen ,por nuk e prita kete akuze me kete ashpersi.Une jam nga Maqedonia, dhe merdhi mire kur pashe kete reagim te Lezhes kunder homoseksualizmit, se per Shqiperine kam nje pershtypje se iu jane larguar vlerave(pa marre parasysh t'c'fare feje) dhe mbizotron nje tolerance e palogjikshme.te jesh homoseksual eshte e drejte njerzore.te mos i duash homot eshte nje e drejte tjeter njerzore.te krijoj nje rreth (shtepine time, rrugen time, lagjen time, qytetin tim) me miratimin e pronareve te 'rrethit' qe 'nuk i duan' homoseksualet eshte e drejta ime. Ne europe shum lirshem mund ta deklarosh veten si homoseksual, por e deklaron veten edhe si pagan, urrejtes te kombit tend, urrejtes te familjes tende, urrejtes te gjenetikes tende, edhe kjo eshte e drejte njerzore por pyeteni sa evropiane do te luftonin , do ta sakrifikonin veten per tjetrin, per shtetin etj. esht Shoqeri pa principe, pa ideale(dhe pa moral po nuk shqyrtoj homoseksualitetin nkete aspekt tani).Nese une e ndjej veten Shqiptare (qe mendoj se une dhe rrethi i Mqedonise ne menyre naive jemi me kombetare se vete Shqipeteret e Shiperise) eshte se jam krenar per vlerat ,moralin,kulturen, idealin qe bashkkombasit ndajn. Mbi te gjitha Homoseksual eshte e jashtnatyrshme, per vete arsyen se Allahu (Natyra) nuk i ka siguruar mbijetese(reproduktim).

Me ate se shoqeria jone eshte me e paarsimuar se ajo Europiane ka te drejte z. Lubonja por kjo nuk eshte ajo qe ben dallimin ne kete rast.se turma, masa eshte gjithnji nen ndikim te medias (eshte gjithnji brainwashed nga media).

Murik said...

Deri ne vitet 50-60 homoseksualiteti konsiderohej si semundje psiqike dhe jane me qindra nemos mijra vellime qe jane mare e kane trajtuar kete fenomen.Mepas me levizjet per te drejtat e njeriut anembane globit (vitet 68)u eleminua ideja se homoseksualiteti eshte semundje psiqike dhe filloi te trajtohej si nje e drejte per ato minoritete qe i perkasin kesaj kategorie.Tani, as une e as ju nuk mund ta ndajme me thike se kush ka te drejte, e si qysh tek puna e homoseksualitetit.Mund te jesh kundra ketij fenomeni,por nuk do te thote se nuk duhet te na zerre gjumin naten se ka njerez ne bote,ne Shqiperi apo qofte ne qytetin ose katundin tone te cilet kane prirje seksuale te papranueshme per mentalitetin tone.Mund te jesh pro tyre,por edhe ketu nuk shoh ndonje motiv per tu mburrur ose per te rene ne sy.Thjesht kjo kategori ka ekzistuar ne c'do kohe,ne c'do vend, e ne c'do rregjim.U mundua Hitleri ti zhduki,por nuk u zhduken,i fuste Enveri ne burg,por prape kishte plot.Dmth. eshte e kote te lodhesh mendjen me keto gjera.Nje miku im i pyetur per kete ceshtje dha kete pergjigje:
"Per aq kohe sa ka te beje me prapanicen e tyre nuk kam pse shqetesohem".
Diskutoja me disa arabe te Magrebit(Algjeri,Marok,Tunizi)dhe ata ngulnin kembe se ne keto vende nuk ka homoseksuale se eshte kundra fese, ekundra mentalitetit arab e ku ta di une se c'fare.Per kuriozitet mora nje liber qe fliste per homoseksualitetin ne keto vende dhe konkluzioni eshte se atje "lulezonte" homoseksualiteti.Nuk them se edhe tek ne "lulezon" ky fenomen, por numri eshte shume me i madh sesa mund ta perfytyroni.Tani jo s'ka ne Lezhe,jo s'ka ne Vlore jo po s'ka ne Shqiperi.Ka qe c'ke me te dhe per aq kohe sa nuk na bezdisin le te bejne c'te duan me rectumin e tyre.

micu said...

une nuk dua te komentoj temen,sepse i ka then te gjitha Lubonja.
doja vetem ta pergezoja ate, qe eshte kaq profesional,eshte kaq i pregatitur,eshte kaq i MADH. mos rresht kur se shruari e foluri, eshte gjithmon kenaqesi te degjosh emrin tend ........

Anonymous said...

Po e lexoj pas dy viteve kete teme, dhe, si fans i z. Lubonja, jam totalisht i zhgenjyer.

Z. Lubonja, vertete e keni kur thoni se duhet bertitur me te madhe: "Jam homoseksual"?