Sunday, January 14, 2018

Reforma në drejtësi – mashtruesit e Tiranës dhe ata të Brukselit


Argumenti më absurd që kam hasur në mediat shqiptare  kohët e fundit është ai sipas të cilit Edi Rama  votoi pro rezolutës që kundërshtonte njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit sepse donte të pengonte reformën në drejtësi. Pra, se amerikanët do të mërziteshin me Ramën dhe nuk do të jepnin ndihmat materiale dhe logjistike për reformën; dhe kjo ngaqë Rama nuk e do këtë reformë pasi i trembet edhe vetë. Argumentin e bënte edhe më absurd fakti se këtë e tha opozita që akuzohet nga Rama se është ajo që nuk e do reformën në drejtësi pasi ka frikë prej saj.
Në fakt, reforma po çan përpara drejt suksesit me vela të fryra. Dhe në erën që e fryn është edhe kontributi i pamohueshëm i bulçive të ambasadorit amerikan. Doni prova? Po ja, kjo që po bën kryeprokurorja e përkohshme kujtoni ju se nuk është reformë? Kjo është vetë reforma. Do të thoni ju: po vetingu? Prisni se edhe atij do t’ia ndjeni krismën, por Arta është pararoja e vetingut sepse, siç do të thoshte Orwelli në këtë rast, të gjithë janë të barabartë përpara vetingut përveç atyre që janë vetë vetingu. Dhe mos bëni sikur e keni për herë të parë ju të opozitës. A nuk ju kujtohet kur zëvendësuat gjyqtarët që nuk i kontrollonit dot me ata me kurse 6 mujore te plepat e Kavajës?  Po sulmet ndaj Ina Ramës si prostitutë e bulevardit a i keni harruar? Jo jo, të mendosh se politikanët shqiptarë duan prokurorë të pavarur është njëlloj sikur të imagjinosh hajdutët duke u përpjekur që të vihen roje të ndershëm në vendet ku ata do të shkojnë të vjedhin.
Po atëherë ç’është kjo reformë që askush s’e do dhe të gjithë e brohorasin? Po ambasadorët ç’dreqin kanë që ngatërrohen me këto mashtrime?
Teoria ime është kjo: Jetojmë në një vend ku, siç ka thënë dje edhe vetë Rama,  jeta për njerëzit e ndershëm është bërë e pamundur. Imagjinoni, shqiptarët më 2016 vinin në Gjermani pas sirianëve për ikje nga vendi i tyre. Më 2017 në Francë u bënë të parët, duke ua kaluar edhe afganëve. Ka më tmerr se kjo? Një vend i pashpresë që veç tjerash po dëshpëron edhe vendet e tjera ku po eksporton mjerim dhe krim. E pra në këtë lloj vendi o duhet të ulesh e të punosh me përulësi, sinqeritet e përkushtim për njerëzit e ndershëm, o duhet të gjesh mashtrimin e rradhës me njerëzit e pandershëm. E meqënëse për të parën kjo racë shqiptarësh nuk ka bythë, “reforma në drejtësi” është mashtrimi i radhës për të  gjetur një fajtor dhe për të ndërtuar një shpresë të rreme për budallenjtë e radhës. Është edhe mashtrimi më polivalenti sepse i shërbente një shumësie aktorësh dhe qëllimesh. Më së pari i shërben kryemashtruesit të këtij vendi, Edi Ramës, për të kapur edhe pushtetin e drejtësisë ashtu siç, nëpërmjet reformash të tjera, pastroi institucionet nga kundërshtarët e tij, me rezultat zero. I shërben edhe si një alibi për të thënë se gjërat nuk kanë shkuar mirë deri tani sepse na kanë penguar disa njerëz të liq në drejtësi që kanë qenë të lidhur nga kundërshtarët e mi të liq. Teorinë që përdori kur u bashkua me Metën se është sistemi që e pjell të keqen, jo njerëzit, tani e zëvendësoi me teorinë se janë disa njerëz të liq, si Meta, që na e kanë sjellë të keqen. Por reforma i shërben edhe si një mashtrim për të huajt që do thënë: ja reformatori i guximshëm që më në fund po lufton korrupsionin në Shqipëri!
Ndërkaq, togfjalëshi magjik i shërben goxha edhe mashtruesve të Brukselit. Në funksion të projektit të bashkimit evropian janë derdhur shumë para. Për të punon një armatë e tërë burokratësh e paguar nga taksapaguesit evropianë me rroga të majme. Dhe ndër nënprojektet e rëndësishme të këtij projekti, që po jep shpirt nga paaftësia dhe korrupsioni i këtyre burokratëve, është edhe ai i integrimit në Evropë i Ballkanit Perëndimor. E pra edhe këtyre perëndimorëve u duhen disa prova se rrogat e tyre nuk paguhen kot. Ja, në sajë të ndihmës së tyre kompetente vende si Shqipëria po bëjnë hapa përpara drejt integrimit. Taksapaguesit evropianë duhet të jenë të sigurt se paratë e tyre nuk kanë shkuar në ndonjë gropë të zezë dështimi  e korrupsioni. Dhe a ka provë më të mirë sesa një reformë në drejtësi që do të kurojë sëmundjen më të rëndë të vendeve si Shqipëria që nuk i le ta çojnë vendin drejt Evropës,  por i bën banorët e tyre të lenë vendin për të invaduar Evropën. Ja pse suksesi i kësaj reforme është kaq i nevojshëm për tu reklamuar. Po Lu-ja ç’pjesë ka në këtë mashtrim, do të pyesë ndokush. Lu-ja përfaqëson SHBA që është partneri i madh i Perëndimit, plus që duket se është i lidhur me lobet që kanë mbështetur Ramën në SHBA - në mos pastë edhe ndonjë “inat personal” me drejtësinë aktuale për shkak të Bankers Petrolium - siç thonë gojët e liga.
E kështu tani kemi arritur në një pikë ku mungon vetëm një gjë e vogël për ta përmbyllur në mënyrë të suksesshme këtë mashtrim. Kjo gjë e vogël e ka mbiemrin të madh sepse quhet: “peshku i madh”. Duhet pra që rrjeta e reformës ramalu, vrimat e të cilës po i mbyll me shpejtësi kamikaxia Arta Marku, të hidhet në det sa më parë, dhe të ngrihet që andej me një apo dy peshq të mëdhenj që t’i fotografojnë të gjithë të kapur në rrjetë. Atëherë e gjithë bota perëndimore do të ndalë frymën e do të thotë: bravo Shqipëria, bravo Edi Rama, faleminderit Bruksel, faleminderit ambasadori LU!
Do të thoni ju po dosja Rama – Tahiri e kthimit të vendit në narkoshtet, po drejtorët e policisë trafikantë droge të arratisur, po koncesionet kriminale të Ramës, po kullat si pastrim i parave të drogës, po votat e blera me para të pista, po shqiptarët që ikin me vrap nga vendi. Harrojini sa më shpejt këto, historinë e bëjnë fitimtarët. Tani s’na ka mbetur veçse të themi: e gëzofshim reformën “ramalu”! (Panorama, 11 janar 2018)

No comments: