Thursday, March 24, 2005

Nje entuziazem zhgenjyes

Nese do te me pyeste ndokush se si me reagoi truri i vogel, ai ku thuhet se kemi vatren e emocioneve, kur pa ate lloj entuziazmi mediatik me te cilen e paraqiti nje pjese e mire e shtypit pro opozites berjen serisht bashke te themeltareve te Partise Demokratike, pas kthimit te Gramoz Pashkos dhe Genc Rulit, sinqerisht pergjigja e pare qe do te jepja eshte: ndjeva gerdi. Shkurt dhe me shqip: me erdhi per te vjelle! Pastaj do te shtoja: me kapi nje deshperim i madh, nje pashpresesi e madhe, nje pafillimesi e madhe. U ndjeva keq me nje fjale. Nuk di si ta shpjegoj kete ndjenje. Ndoshta keshtu ndjehet nje i semure qe, pasi eshte sorollatur nga nje grup mjekesh ne nje tjeter, pa gjetur derman, me ne fund i rekomandojne mjeket e pare qe i ka dhene kuren e gabuar, e prandaj nuk i bejne kembet te trokase ne ate dere.

E mu desh nje cope here te merrja veten e t'i kthehesha trurit te ri (neokorteksit), atje ku thone se kemi vatren e arsyes, qe te me jepte nje cike ftillim e te me shpjegonte pse ky deshperim, sepse nuk mund te mos me vinte ndermend se jam po une ai njeri qe ka thene se gjendja me deshperimisht deshperuese ne kete vend eshte Fatos Nano dhe partia e tij? Shpejt e shpejt neokorteksi me solli disa motive te deshperimit:

Se pari, me tha, sepse ndjehesh ne gracken e te njejtes klase politike qe sillet e versillet dhe eshte po aty dhe po ajo.

Se dyti, sepse ti kerkon ndryshim ne emer te me shume moraliteti, respekti per veten, e drejtesie e dinjiteti. Ndersa kur sheh se keta bredhin e ikin e vijne e askush nuk i denon dhe askush denohet- qofte edhe moralisht- por bashkohen e ndahen e bashkohen pasi jane share e ndotur e akuzuar gjer ne palce, kane korruptuar e jane korruptuar- kjo nuk eshte premtim per drejtesi, por vetem sa e ndot edhe me moralisht skenen politike.

Por ajo qe duket se me ngjalli me shume deshperim eshte menyra manipulative dhe mistifikuese se si paraqitet ky kthim ne vitet '90. Edhe vete kam shkruar, jo me larg se ne shkrimin para ketij, se duhet te kthehemi ne endrren e viteve '90 per demokraci dhe liri. Por nuk me duket se kthimi mund te behet keshtu, duke mistifikuar themeltaret. E kam fjalen se ky kthim kerkon nje reflektim te thelle per kete 15 vjet dhe mbi te gjitha per pergjegjesite, e jo sikur te mos kene kaluar 15 vjet, por 15 dite. Kurse nuk shoh ndonje reflektim, e aq me pak vetereflektim nga protagonistet.

Une nuk e kam pare Pashkon, psh. te reflektoje mbi ate cekun e bardhe qe per mua ishte fillimi i politikave mashtruese qe na sollen pastaj piramidat dhe as per "shock terapine" e tij qe rezultoi nje shock pa terapi qe na futi ne nje koma nga nuk kemi dale akoma. As Rulin te na shpjegoje se pse ai ndejti deri me '97- ten tek PD- ja kur Pashkua e la qe ne '92- shin. Dhe as Meksin te pranoje qofte edhe ndonje pergjegjesi te vogel per piramidat, pervec asaj se nuk e kerkoi me shpejt gjendjen e jashtezakoneshme e nuk i pastroi me zjarr dhe me hekur rebelet e nxitur nga greku.

Agje nga keto e te tjera ceshtje si keto nuk kam pare t'i dialogojne me njeri- tjetrin e as me opinionin publik. Perkundrazi Berisha me shoket e tij bashkthemeltare na paraqiten sikur te jene baballaret dhe vellezerit tane te medhenj te cilet nuk ka rendesi se na kane rrahur e na kane ardhur ne shtepi te dehur e na kane vjedhur, rendesi ka qe jane baballaret e vellezerit tane themeltare, te cileve kemi per detyre tu bindemi e t'i adhurojme derisa te vdesin. Po keshtu Partia Demokratike cilesohet si partia e ndryshimit te madh te viteve '90, e fare pak reflektim ka mbi ate se themelet e ketij sistemi te korrupsionit e te trafiqeve te droges e njerezore, e te abuzimit me pronen publike, qe socialistete pastaj i institucionalizuan, u hodhen nga Partia Demokratike. E keqja e vetme qe i paska ndare keta del se ishte autoritarizmi i Berishes.

E vertete eshte, por sot kjo e vertete nuk vlen shume, pasi autoritarizmi nuk eshte ashtu dhe aq rrezik sa korrupsioni e abuzimi me publiken, sepse Berisha edhe sikur te doje sot nuk behet dot autoritar ashtu sic ishte ne fillim vitet '90. Sot do te kisha dashur shume me teper qe keta te ishin ndare nga Berisha per shkak te korrupsionit, por fatkeqesisht nuk me rezulton keshtu. Po ne te njejten fryme mistifikuese, PD- ja na paraqitet si parti e djathte, ku keta "te djathte", bij plangprishes, kthehen me ne fund,- a thua se "e djathta" te ishte nje lloj djathi gjithushqyes qe mema parti e djathte na e hedh nga qielli si Zoti ebrejve manen,- nderkohe qe, sipas mendimit tim, keto 15 vjet kane treguar se vendi ka nevoje per nje te majte te vertete qe do te luftoje per pak me shume drejtesi sociale dhe per nje rivleresim te publikes.

Pas ketij momenti te dyte arsyetimi neokorteksi im e morri disi veten nga goditja qe i dha truri i vogel dhe shtroi per zgjidhje edhe ceshtjen tjeter, ate me prioritaren: Por mos do te thote kjo se ti kerkon te mbetet Fatos Nano ne pushtet? Absolutisht jo. Kjo do te me deshperonte edhe me shume sesa entuziazmi i rrejshem per Pashkon dhe Rulin dhe Selamin dhe Meksin ne tribunen e Berishes.

Vetem ca me pak entuziazem dhe ca me shume seriozitet zoterinj opozitare. Nese tregoni se i gezoheni pushtetit dhe nuk i ruheni rrezikut qe keni perpara, atehere kjo eshte shenje se asgje nuk do te ndryshoje edhe me ju. Nese ky entuziazem nuk eshte naivitet, sic nuk besoj se eshte, atehere eshte manipulim i opinionit dhe gezim i pushtetit per pushtet. Nese Ruli dhe Pashko duhen vene ne tribune per t'i treguar opinionit se anijen socialiste ne mbytje e siper po e braktisin nje nga nje te gjithe, kjo mund te jete inkurajuese per ju, por nuk eshte kurrsesi e mjaftueshme per te na ngjallur besim se anija juaj eshte e shendoshe.

Sepse edhe ai me budallai e di sot se gjendja nuk ndryshon as me heqjen e Fatos Nanos dhe as me kthimin e Pashkos dhe Rulit ne PD, por me shkaterrimin e sistemit qe PD e inicioi dhe PS e institucionalizoi. Dhe, po te keni vertet qellim shkaterrimin e ketij sistemi, duhet te jeni ca me shume serioze per te na treguar se jeni te vetedijshem per kete; e per ate se armiqte e vertete, mund te jene sot duke hipur jo vetem ne tribunat e anijes suaj, por edhe nga te carat qe jane hapur e po hapin ne barkun e saj.

1 comment:

Elton said...

KU JANE NJEREZIT?


z. Lubonja,

Do te doja qe poshte artikullit tuaj te renditej nje liste e pafund komentesh nga njerez qe ju japin te drejte.

Kjo nuk eshte e mundur, sepse historikisht askush nuk e degjon profetin qe therret ne shkretetire.

Une ju admiroj qe vazhdoni te therrisni. Vetem ju them: jo me kaq deshperim! Dreqi e mori, po te vazhdoni keshtu, do te deshperoni edhe jehonen tuaj!

Natyrisht zeri s'bertet ne shkretetire dhe ju nuk jeni nje profet. Megjithate jeni ndergjegjja e vetem qe na perfaqeson, zeri i vetem qe kemi.

Nje problem me vete eshte se kush jemi ne; se une e di se pervec meje ka shume njerez qe ju japin te drejte.

Ju pyes:
Ku jane keta njerez?