Monday, June 10, 2013

Mjaft më me ju - gazetarë llogoresh


Para disa ditësh futa në facebookun ku dalin shkrimet dhe aktivitetet e mija publike, videon e një kënge që më pëlqen shumë sepse e gjej shprehje dhe mbështetje të një qëndrimi që mbaj prej kohësh, siç e tregon edhe shënimi me të cilin e shoqërova:
 “Për herë të parë kënga “Mjaft më me ju” është transmetuar në emisionin e Adi Krastës në mëngjesin e 23 majit në “Love Radio” pasi ia dhashë unë me dorën time një CD me përmbajtjen e saj.
Reagimet e dëgjuesve gjatë emisionit  qenë prova më bindëse se, siç thotë kënga,  “është koha kur nuk durohet dot më”.
Njerëzit nuk durojnë dot më kastën politike që kemi çprej 20 vjetësh në pushtet, hipokrizinë e saj, gënjeshtrat e saj, korrupsionin e saj, krimet e saj, pandëshkueshërinë e saj.
”Mjaft më me ju” është një denoncim i fuqishëm që del nga zemërimi më i sinqertë i rinisë shqiptare dhe një thirrje për t’i dhënë fund kësaj gjendjeje “poshtërimi”, “turpërimi”, “pushtimi” të shqiptarëve dhe degradimit të një vendi dhe të një toke “që nuk mban dot më”.
Jam i gëzuar që Arteda dhe EnE e kanë veshur tashmë këngën me klip dhe e kanë hedhur në youtube. I bëra “share” menjëherë dhe i ftoj të gjithë ta shpërndajnë sa më shumë dhe sa më larg. Fatos Lubonja (30 maj 2013)”
Për habinë time, disa ditë më pas, më erdhi një sinjalizim nga një dashamirës se në faqen online Respublika, që siç thonë është nën drejtimin e Mustafa Nanos, nën titullin “Vazhdojnë diversionet mbi koalicion opozitar” … ishte shkruar  nga Dr. Eduart Zaloshnja se Fatos Lubonja, i entuziazmuar nga një videoklip i Dr. Florit paska bërë thirrje publike me një shkrim që shqiptarët të abstenojnë ... duke më futur në listën e një grupi diversionistësh ndaj Edi Ramës.
Sigurisht u habita se si një doktor shkencash, që pretendon se ka jetuar e bërë shkollë në Amerikë, të bënte një koment të tillë sepse çfarë shkruante ishte më tepër se gënjeshtër apo manipulim i pastërt. Ishte provë elokuente e asaj që më thoshte disa ditë më parë një mike se një gjë kanë sqaruar këto 23 vjet, që: 1) të jesh i ri nuk të bën automatikisht më të mire se të vjetrit; 2) që të shkosh e të shkollohesh jashtë jo automatikisht të bën më të mire se ata që ke lëne mbrapa; 3) që të jetosh jashtë jo domosdoshmërisht do të thote që je bërë pjesë e mentalitetit të asaj shoqërie.
Sepse Dr. Zaloshnja e di mirë se pozicionin tim kundër kësaj kaste e kam shprehur me kohë dhe s’mund të prisja të frymëzohesha nga kënga e Dr. Florit, që është qartasi një këngë e sponsorizuar nga fushata e Berishës; ndërkohë që në qëndrimet e mija jam përpjekur t’i jap qartazi mendimet e mija si mbi Sali Berishën edhe mbi Edi Ramën si përfqësuesë të sistemit të korrupsionit dhe të interesave të oligarkëve dhe mafjozëve që kanë kapur këtë shtet. Prandaj i bën me vetëdije këto gënjeshtra e manipulime. Pastaj Doktori i shkencave, që është katandisur të bëjë manipulatorin në një blog gjoja informacioni, bënte sikur nuk e dinte se bëhej fjalë për tjetër videoklip që ishte botuar tashmë edhe në Mapo Online, kur, edhe për hir të faqes ku punon, ishte i detyruar të informohej dhe të informonte saktë, pra përveç të tjerash se kjo këngë ka dalë edhe para këngës së Dr. Florit në mediat shqiptare por se, pikërisht pse këto media janë ato që janë, nuk ka gjetur hapësirën e Doktorit të Doktorit për të cilët flet Doktori.
Ndërkohë që po mendoja se si do të reagoja pashë se në komentet simpatizantët e mij apo të këngës i kishin shkruar faqes:
“Zaloshnja, ke ngatërruar klipin. Nuk ishte ai i dr. Florit klipi që entuziazmoi Lubonjën, por ky tjetri: http://www.youtube.com/watch?v=6wIoT10S8Z8
“Zaloshnja, […] mos abuzo me pozicionin qe ke ne këtë blog për të shpërndarë gënjeshtra.”
“Muc Nano ka vënë në zbatim në Respublica-n e tij parrullën "plehrat bashkohuni" dhe provë e kësaj janë edhe mënyra se si japin lajmet njerëzit që shkruajnë në faqen e ti tij. Zaloshnja më sipër është vetëm një shembull.” (http://www.respublica.al/artikuj/2013/06/03/shenim)-vazhdojne-diversionet-ndaj-koalicionit-opozitar)
Si rezultat i këtyre ndërhyrjeve duket Zaloshnja e pa të udhës ta korrigjonte tekstin e tij dhe të shkruante përsëri një gjë pak më “të butë”, por me të njëjtën “erë”: “… Më pas, Fatos Lubonja, i entuziazmuar nga nje videoklip i ngjashem, bëri thirrje publike që shqiptarët të marrin pjesë në zgjedhje, por t’i vënë një kryq të madh fletës së votimit (pra, të abstenojnë).”
Gënjeshtra e mëparshme u hoq duke lënë gjurmët e saj vetëm në komentet poshtë tekstit - sigurisht jo në ndërgjegjen e Zaloshnjës. Por përsëri teksti çalon shumë. Pra, tani doli se unë qenkam frymëzuar nga një videoklip tjetër, a thua se para këngës paskam qenë i pafrymëzuar. Pastaj se videoklipi na qenka i ngjashëm me atë të Dr. Florit, ndërkohë që kush ka sy e veshë të painfektuar nga militantizmi e kupton menjëherë se ndryshimi mes tyre është si ai i gjysmës me të tërën. Mirë kjo, po si kështu, edhe qenkam i frymëzuar nga videoklipi që ka brenda jo vetëm Berishën, por edhe fëmijët e tij, edhe Gërdecin, edhe 21 Janarin edhe bëkam diversion kundër Ramës në favor të Berishës? Pastaj, vetëm një doktor shkencash që ka harruar se çdo të thotë shkencë mund të thotë se t’u bësh thirrje njerëzve që të shkojnë në votim dhe t’i venë një kryq proteste fletës së votimit quhet abstenim.
Megjithatë këtë shkrim nuk e kam për Zaloshnjën, por për atë se çfarë ai përfaqëson dhe për atë se ku po na çon aplikimi deri edhe në gazetari i principit se mund të përdorësh çdo manipulim e gënjeshtër e qelbësirllëk për të arritur qëllimin, pa menduar as edhe një çast për pasojat morale dhe kulturore që sjellin këto metoda mbi shoqërinë. Në fakt, të quash diversion e diversionist çdokënd që nuk pajtohet me mendimin apo synimin tënd është të ruash kulturën e trashëgimisë totalitare të Enver Hoxhës, i cili pikërisht se mendonte se kishte monopolin e së vërtetës i lejonte vetes përdorimin e çdo mjeti, çdo poshtërsie dhe çdo gënjeshtre duke i kthyer kështu njerëzit dhe ndërgjegjen e dinjitetin e tyre thjeshtë në mjet. Ja, këtë kulturë përçon kjo lloj gazetarie që bën natë e ditë diversion ndaj të vërtetës. Shikoni se ç’po ndodh me një si Kreshnik Spahiu dhe lëvizjen e tij, që personalisht nuk e kam mbështetur asnjëherë për parime dhe jo për hesape elektorale. Kur u duhej këtyre njerëzve në favor të interesave të padronit të tyre e lançuan shqiponjën e tij si shpëtimtare, në fakt e përdorën, pa thënë të vërtetat e tij; pastaj e bënë sorrë si padroni dhe e lanë jashtë ekraneve e faqeve të tyre sikur të mos ekzistonte. Se cila ishte e vërteta dhe cila gënjeshtra e këtij njeriu nuk doli njëherë nga goja e pena e këtyre gazetarëve dhe s’ka se si të dalë sepse synimi i kësaj gazetarie nuk është e vërteta por (sh)përdorimi.
Sigurisht, një gazetar ka të drejtë të shprehë me forcë mendimin e tij dhe zgjedhjen e tij, edhe të polemizojë e debatojë me ata që e mendojnë ndryshe, por të shpifë dhe manipulojë e keqpërdorë kolegët e tij kjo është thjeshtë degradim moral e intelektual që gazetaria ia përçon krejt shoqërisë. Sikurse e kam shprehur edhe në shkrime të tjera, edhe politika nuk duhet të aplikojë parimin e përdorimit të çdo mjeti për të arritur qëllimin, pasi bumerangu që i vjen pas shoqërisë prej kësaj mund të ketë pasoja shumë të rënda dhe afatgjata. Kurse kur këtë e përdor edhe gazetaria, edhe bota intelektuale atëhere mund të flitet për vdekje morale të shoqërisë.
Të gabosh është njerëzore thotë një fjalë, por të vazhdosh të gabosh është djallëzore. Sot nuk ka njeri të ndershëm që nuk e kupton se të vazhdosh t’i mbash shqiptarët në grackën e teatrit “O Berisha o Rama”, pa i informuar se ç’qëndron në të vërtetë pas tyre është një krim mediatik, një krim ndaj të vërtetës, një punë gazetarësh që nuk duan të ndryshojë sistemi interesat e të cilit mbrojnë jo se kanë hallin e Berisha - Ramës, por pasi mediokriteti, paaftësia dhe mungesa e karakterit i bën të mos jenë në gjendje të jetojnë jashtë këtij sistemi me zotësinë, profesionalizmin, kulturën dhe ndershmërinë që kërkon ky profesion.
Por njerëzit nuk hanë bar. Ja si i shkruante Zaloshnjës një tjetër komentues në një tjetër shkrim të tij, që e fillonte përsëri me akuza kundër Lubonjës, po në Respublika:
“Ti nuk je analist i realitetit dhe ty realiteti, hallet e njerëzve, hallet e mia nuk të interesojnë FARE! Ty të intereson vetëm një gjë: të mos lesh të humbasë as edhe një votë për Klientin tënd, të pastrosh rrugën nga çdo lloj ndërhyrje që mund të të prishe ty dhe klientit tënd politik hesapet elektorale. Për këtë ti je gati të shpikësh terma dhe realitete.
Ky nuk është një debat mbi idetë, mbi programe, mbi vizione apo mbi të ardhmen – gjë që pritet nga një analist apo media. […] Në fakt, e gjithe Respublica nuk bën asgjë tjetër, por krijon realitete, manipulon imazhe e krijon imazhe që nuk bëjnë gjë tjetër vetëm se përpiqen të sigurojnë llogaritë elektorale të klientit të saj, duke e shndërruar në një karikaturë të emrit që mban.” http://respublica.al/opinion/2013/06/03/101-vjetori-me-i-rendesishem-se-100-vjetori
A nuk është koha, siç thotë edhe kënga që u bë shkas i këtij shkrimi, për t’i thënë “mjaft më me ju”, “mjeshtër të aktrimit” edhe kësaj gazetarie dhe këtyre gazetarëve?
PS. Për t’i bindur lexuesit e Panoramës nëse kam të drejtë apo jo e ftoj gazetën ta vendosë në faqen e saj klipin siç vendosi atë të Dr. Florit për të bërë edhe krahasimin ose ta shohin vetë videoklipin në adresën: http://www.youtube.com/watch?v=6wIoT10S8Z8

(Panorama, 6 qershor 2013)